четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сулејман Угљанин тражи босански као службени језик у Санџаку
Хроника

Сулејман Угљанин тражи босански као службени језик у Санџаку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2009.

Београд - Странка демократске акције (СДА), чији је лидер министар без портфеља Сулејман Угљанин, тражи да се „босански језик" у Санџаку уведе као обавезан, службени језик, пише београдска штампа.

Бошњачко национално веће, у коме већину чине кадрови СДА, усвојило је декларацију којом се, између осталог, тражи да се имена свих улица и институција преведу на „босански" и да се предмет „босански језик и књижевност" као обавезан уведе у свим основним и средњим школама у Новом Пазару, Тутину, Сјеници, Новој Вароши, Пријепољу и Прибоју.

Председник Извршног одбора БНВ и републички посланик Есад Џуџевић каже да је ова декларација усвојена како би се скренула пажња на чињеницу да Бошњаци девет година од демократских промена немају права која су им загарантована законима. Босански језик је један од десет мањинских језика који су признати у Републици Србији. Али, то право није остварено у пракси. Зато тражимо увођење босанског језика у равноправну службену употребу заједно са српским језиком, и то у свим општинама у којима има више од 15 одсто Бошњака, рекао је он. Тражимо да називи свих улица, тргова и институција буду написани и на српском и на босанском писму, објашњава Џуџевић. Неопходно је и да се културна баштина, коју чине мостови, џамије, тврђаве, на основу Европске повеље о регионалним и мањинским језицима дефинише као бошњачка, а не као турска и исламска, рекао је он. То је бошњачко културно наслеђе, које је у поседу Републике Србије, а држава је обавезна да их преко својих завода заштити и промовише,прецизира Џуџевић.

Он напомиње да Бошњаци нису задовољни ни заступљеношћу у правосуђу, полицији и другим институцијама. Странка СДП Расима Љајића данас ће изнети став поводом декларације, рекао је  Мунир Потурак, народни посланик СДП. С друге стране, заменик градоначелника Новог Пазара Вујица Тиосављевић (НС) одбацио је наводе да су права Бошњака у Рашкој области „фиктивна".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер