четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сулејман Шварц: Утицај вехабија у БиХ, на Косову и Македонији
Хроника

Сулејман Шварц: Утицај вехабија у БиХ, на Косову и Македонији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. јануар 2010.

ВАШИНГТОН – Амерички стручњак за ислам на Балкану Стивен Сулејман Шварц је оценио да су елита Босне и Херцеговине као и млади људи који још нису пронашли себе подложни утицају радикалног ислама и вехабија.

И муслиманска елита, као и све остале, подложна је корупцији јер воли лагодан живот и због тога је лак плен исламских радикала.

Слична је ситуација и са босанском муслиманском елитом, оценио је Шварц, преноси „Глас Америке”.

Осим елите ту су и млади људи, који мало из моде, мало из трагања за сопственим идентитетом лако прихватају радикалне ставове.

Многи до њих ће проћи кроз ту младалачку фазу, али неки ће упасти у невољу, рекао је Шварц који је и руководилац невладине организације Центар за исламски плурализам у Вашингтону.

Међутим Шварц је оценио да то није неки сувише забрињавајући процес јер обе наведене групе у БиХ чине око „10 одсто становништва, чак можда и само пет одсто”.

Поводом хапшења у Њујорку Адиса Медуњанина, који је у САД дошао из БиХ, Шварц је изјавио да би случај могао да на неки начин има последице по БиХ.

Додао је да претпоставља да је тај младић био можда изолован у друштву, па се тражећи пријатеље повезао са групом Наџибулаха Зазија, и да верује да бошњачка заједница у САД осуђује цео случај и да већина никада не би подржала сличне активности.

Коментаришући недавне изјаве израелског министра спољних послова Авигдора Либермана да је Балкан, а пре свега БиХ и Косово, будуће упориште Ал Каиде, Шварц је рекао да је то претеривање.

Ипак потврдио је утицај радикалних исламиста на Балкану, пре свега вехабија. Они су се, по Шварцу, убацили и на Косово, али најгора је ситуација у Македонији, где вехабије контролишу исламску заједницу, и у Албанији, где нико и не покушава да контролише радикализам.

Наравно радикализам на Балкану не може се поредити, указује Шварц, са исламским екстремизмом у југоисточној Азији – Авганистану и Пакистану, па чак и у Индији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер