уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукобљене стране у Либији потписале споразум о трајном прекиду ватре
Хроника

Сукобљене стране у Либији потписале споразум о трајном прекиду ватре

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. октобар 2020.

Супарничке стране у либијском сукобу потписале су споразум о трајном прекиду ватре, који су Уједињене нације прогласиле историјским, после вишегодишњег рата који је земљу поделио на два дела.

Споразум који, између осталог, предвиђа да страни плаћеници напусте земљу, поставља оквир за политичке преговоре у новембру, како би се пронашло трајно решење за хаос у који је утонула Либија, након што је током побуне 2011. године свргнут и убијен дугогодишњи лидер земље Моамер Гадафи.

Земља је од 2015. године подељена између две ривалске владе, међународно признате у Триполију коју предводи Фајез Сараџ и побуњеничке на истоку земље, чије снаге води Халифа Хафтар.

Претходне дипломатске иницијативе за окончање сукоба у више наврата су пропадале, али споразум, којем су посредовале Уједињене нације, има за циљ учвршћивање вишемесечног затишја у борбама и даје подстрек политичком процесу.

"Почаствована сам што сам данас међу вама и сведок тренутка који ће ући у историју", рекла је Стефани Вилијамс, изасланица УН за Либију, која је ове недеље посредовала у преговорима, који су вођени у Женеви.

Она је, међутим, изразила опрез, напомињући да је "пред нама дуг и тежак пут".

Није јасно како ће се спровести прекид ватре, али је Вилијамс рекла да су се снаге међународно признате Владе националног јединства Либије и нелегитимне снаге, лојалне команданту Хафтару, договориле да се врате у "своје кампове" и да ће споразум ступити на снагу одмах.

Страни плаћеници ће се повући "са свих либијских територија са копна, ваздуха и мора" у року од три месеца, додала је, позивајући се на хиљаде сиријских бораца, које су Турска и Русија распоредиле на супротним странама рата.

Споразум такође укључује формирање заједничких војних снага и праћење евентуалног кршења, рекла је Вилијамс.

Споразум ће бити послат Савету безбедности Уједињених нација.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер