четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукоби и узајмне оптужбе у нишком "Удруженом покрету слободних станара“: Председник Ђокица Јовановић поднео оставку
Хроника

Сукоби и узајмне оптужбе у нишком "Удруженом покрету слободних станара“: Председник Ђокица Јовановић поднео оставку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. септембар 2019.

Бивши заменик председника Управног одбора Удруженог покрета слободних станара (УПСС) Растислав Динић негирао је данас да постоје сукоби у УПСС-у, на чијој последњој седници УО је председник тог органа Ђокица Јовановић, који је и један од три оснивача удружења, поднео оставку и на функцију и на чланство.

Документација УПСС-а у коју је Данас имао увид, међутим, указује да су овој седници претходили озбиљни сукоби унутар руководства тог удружења.

На последњој седници УО, одржаној прошлог понедељка, већином гласова констатована је оставка на функцију и чланство Јовановића, иначе социолога и професора београдског универзитета у пензији, као и члана УО Мирослава Јукића, те чланице Надзорног одбора (НО) Чедославе Ристић. Оставку на функцију заменика председника УО поднео је и сам Динић.

– Не знам о којим сукобима унутар УПСС- а се говори. Ђокица Јовановић је на том састанку УО поднео оставку из здравствених разлога, и нама је жао што је до тога дошло, а он је свакако увек добродошао у ово удружење. Ова седница је протекла у крајње коректној атмосфери- рекао је Динић за Данас, додајући да је на тој седници изабран и нови председник УО, Ивица Живковић, који је „стари члан и човек од интегритета“, а иначе теолог.

Коментаришући оцене да је један од основних разлога за „преузимање УПСС-а по сваку цену“ од стране дела руководства “намера да се удружење претвори у политичку организацију која ће изаћи на изборе, зарад личних интереса“, Динић је казао да они који такве изјаве дају “морају да одговарају за сваку реч“.

– УПСС се одавно бави политиком. И сам Ђокица Јовановић је казао да се УПСС бави политиком, али не странчарењем и политичарењем, већ политиком у смислу грађанског активизма чији је циљ бољитак грађана- казао је Динић.

Доскорашњи председник УО УПСС-а Јовановић одбио је да говори за Данас, образлажући то тешким здравственим стањем у којем се налази. Чедослава Ристић је, пак, за наш лист оценила да је позадина актуелних сукоба у УПСС-у намера неких чланова новог руководства да зарад запослења, пројеката или других личних интереса уђу у страначку политику.

– То је противно нашем Статуту, који каже да  смо основани да би унапредили и заштитили права грађана и борили се за њихов бољи живот у односу на органе јавне власти. Наш циљ није да постанемо политичка странка или организација и изађемо на изборе, а поготову не да то чинимо зарад неких личних интереса. Неки од оних који су сада преузели удружење су инсистирали да УПСС донесе одлуку о изборима, а неки су код актуелне власти на челу са СНС-ом изборили финансијски вредне пројекте. У исто време неки од чланова УПСС-а су од те исте власти добијали отказе због чланства у нашем удружењу- рекла је Ристић за наш лист.

Јовановић је, иначе, за понедељак увече заказао и седницу Скупштине УПСС- а, али она није одржана због недостатка кворума. На Скупштину је позвано око 120 чланова удружења који су потписали приступницу, а присуствовало јој је нешто више од четвртине.

У позиву за одржавање Скупштине он је као основни разлог навео „блокаду рада Управног одбора услед тешких и трауматичних несугласица међу његовим члановима“. У позиву се констатује „општа нетрпељивост“, „потпуно неповерење“ и „сукобљеност“ чланова УО, које би се на следећим седницама УО и НО „могле заврштити на нежељен начин“, за шта он „не жели, нити сме“ да преузме одговорност.

Јовановић је у том позиву подсетио на састанак УО и НО УПСС-а, одржан пре месец и по дана, „са намером да се у мирном тону расправља о несугласицама и проблемима у УО”, а који се завршио Динићевом “врло бучном, агресивном и увредљивом реакцијом, на ивици тешког инцидента” поводом излагања Јукића, који је настајао да одговори на оптужбе Динића и члана УО Мирослава Цветковића. Јовановић је прекинуо састанак, а након њега је “уследила вишедневна писана кампања Динића и (члана УО, п.а.) Саше Петровића, усмерена нарочито  против њега”.

Део руководства УПСС-а, који је супротстављен Јовановићу и његовим блиским сарадницима, у “материјалу за Скупштину” коју је Јовановић заказао за прошли понедељак, а они достављали неким њеним члановима, упутио је низ оштрих оптужби на рачун “друге стране” за наводне пропусте у руковођењу удружењем који су “изазвали штетне последице по рад и углед удружења удружења”.

У том „скупштинском материјалу“ наведено је да се чланови дела УО на челу са Јовановићем наводно „не придржавају Закона о удружењима, Статута УПСС-а и циљева удружења, приватизују удружење, злоупотребљавају положај, делују нетранспарентно, лажно се представљају, намећу личну вољу, спроводе мобинг, доносе нелегитимне одлуке, несврсисходно троше средства, имају недефинисано чланство, стигматизују појединце, партнерске организације и пројекте, опасно инсинуирају…”.

Они у овом материјалу оптужују Јовановића између осталог за “самовољу,  арбитрарну употребу моћи председника и самопромоцију”. Оптужују га чак да “опструира рад удружења злоупотребом свог здравственбог стања“, те да, како су навели, „емотивно уцењује друге чланове манипулишући својим приватним околностима“.

„Прозивани“ део руководства на челу са дојучерашњим председником негирао је овакве тврдње “без доказа” у овом документу који, како су казали, није скупштински материал, већ памфлет.

Они су оптужили другу страну за низ прилично сличних неправилности у деловању, као и за наводни покушај смене Јовановића и његових блиских сарадника на нелегитиман начин. Навели су да тај део руководства измежу осталог наводно злоупотребљава положај у удружењу зарад личних циљева, самовољно делује изван удружења према другим организацијама или странкама, клевеће и прети или прибегава непотизму.

Према одлуци УО, донетој на седници у понедељак, заседање Скупштине УПСС-а требало би да се одржи у року од 30 дана. УПСС-у предстоји „комплетирање“ састава УО, који по Статуту мора да има седам чланова. До одржавања седнице требало би да се уради „ревизија чланства“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер