среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ступила на снагу Трампова забрана путовања и уласка у САД за држављане шест земаља
Хроника

Ступила на снагу Трампова забрана путовања и уласка у САД за држављане шест земаља

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јун 2017.

Забрана путовања коју је донео председник САД Доналд Трамп, а према којој грађани шест углавном муслиманских земаља и све избеглице имају теже услове за улазак у САД, ступила је на снагу.

Реч је о ублаженој верзији Трампове првобитне забране која је изазвала протесте и хаос на аеродромима широм света у јануару, али ипак се очекује да ће подстаћи нову рунду оспоравања на судовима.

Забрана се односи на држављане Ирана,Либије, Сирије, Сомалије, судана и Јемена, као и на све избеглице.

Према тој забрани, особама без блиских породичних или пословних веза у САД могу да се одбију визе и забрани улазак у земљу. Деке и баке, ујаци, тетке, сестрићи и сестричине не сматрају се блиским везама.

Нова правила, која су резултат више месеци правног надметања нису толико изричита забрана колико заоштравање визне политике за грађане шест већински муслиманских земаља и избеглица.

Државни званичници обећали су да ће примена забране овог пута бити без хаоса, а званичник Министарства државне безбедности рекао је да ће се све одвијати регуларно на местима уласка у земљу, а сви они који имају валидне визе ће и даље моћи да путују.

Ипак активисти за права имиграната и избеглица обећали су да ће оспоравати нове захтеве, а влада покушава да објасни како ће нови прописи учинити да Америка буде безбеднија.

Неколико минута пре него што је забрана ступила на снагу у 2 часа јутрос по централноевропском времену саопштено је да је америчка држава Хаваји затражила од савезног судије разјашњење да забрана не може да се примењује на веренике.

Хаваји је раније оптужио америчку владу да крши упутства Врховног суда тиме што непрописно искључује неке људе.

Америча Унија за грађанске слободе, једна од група која се супротставља забрани, назвала је нове услове "изузетно рестриктивним", "арбитрарним" у искључењу људи и намењеним да оцрњују Муслимане.

Врховни суд САД у понедељак увече је одлучио да делимично стави на снагу уредбу америчког председника Доналда Трампа и додао да ће у октобру после детаљније анализе и додатног разматрања бити донета коначна одлука.

Усвојени предлози закона за сузбијање илегалне имиграције

Доњи дом америчког Конгреса, усвојио је ноћас два Предлога закона намењена сузбијању илегалне имиграције, што је кључни приоритет председника САД Доналда Трампа.

Према једном Предлогу закона одузима се савезно финансирање градовима који су се сами прогласили "уточиштима" и који штите становнике од савезних имиграционих власти, а према другом повећавају се казне за људе који поново улазе у САД илегално.

Закон о градовима уточиштима одобрен је са 228 према 195 гласова у Представничком дому, где као и у горњем дому Сенату републиканци имај већину, а закон о кажњавању депортованих људи који се поново илегално враћају у земљу усвојен са 257 према 167 гласова.

Закони сада иду у Сенат на усвајање.

Трамп који је снажно критиковао илегалну имиграцију током своје председничке кампање поздравио је усвајање предлога закона у Представничком дому и позвао Сенат да делује да "спаси америчке животе".

Он се ове недеље састао у Белој кући са више од десет чланова породице особа које су убили људи илегално настањени у САД.

Демократе сматрају да су ови предлози закона само козметички да представе чланове Конгреса као чврсто усмерене према сузбијању криминала, али да неће имати жељени ефекат.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер