петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: Србија између Русије и НАТО
Хроника

Стратфор: Србија између Русије и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. мај 2011.

Војно неутрална позиција Србије дугорочно је неодржива, поготово после вести коју је емитовала руска државна агенција Итар-тас да функционери Русије и Србије разговарају о приступању наше земље руској војнобезбедносној организацији ЦСТО. Према писању Стратфора, америчке агенције за стратешка истраживања, Запад с друге стране очекује да Србија у склопу европских интеграција уђе у НАТО.

- Економска будућност Србије је у ЕУ, а улазак у ЦСТО би умањио шансе за чланство у Унији. С друге стране, тежње Србије ка уласку у Унију угрожене су ставом о војној неутралности те државе. Иако српски политичари наводе да су Аустрија и Финска чланице ЕУ, а нису у НАТОу, европски званичници им просто не верују и траже додатне гаранције у виду уласка у западни војни савез. Истовремено, Русија врши притисак на Србију да не улази у НАТО убеђујући је да може постати члан ЕУ задржавајућ и војнонеутрални статус - стоји у извештају Стратфора.

Американци тврде да је ЦСТО, чије су чланице Русија, Јерменија, Белорусија, Казахстан, Таџ икистан и Узбекистан, створен да би Москва ширила свој утицај у Европи, као и да Русија увлачењем Србије у тај савез жели да се супротстави ширењу америчког утицаја на Балкану. 

Према оцени Стратфора, Русија "већ флертује са Србијом" јер заједнички граде Центар за хуманитарно деловање у Нишу, који би у блиској будућности могао да постане руска војна база. Подсећа се да је амбасадор Русије у Београду Александар Конузин више пута упозорио да ће било каква сарадња Србије са НАТО-ом угрозити пријатељске везе Москве и Београда, као и да је идентичну поруку српским властима пренео Владимир Путин 23. марта током посете Београду.

Истовремено се наглашава да Русија ипак може имати проблем, јер Србија је "компликован савезник, а цена за њено приступање ЦСТО-у може бити превисока чак и за богате Русе".

- Априла 2010. Русија је понудила Србији милијарду евра зајма, али се о 800 милиона још преговара. 

Током Путинове посете, Русија је понудила српској војној индустрији помоћ од 3,5 милијарди евра и нова улагања од милијарду у НИС. Међутим, реалност је другачија. Од 2000. до 2010. Русија је инвестирала 65 милиона, колико и Белгија. По инвестицијама у Србију Русија је далеко иза земаља ЕУ. Упркос томе, има знакова да Београд губи стрпљење на путу ка ЕУ - наводи Стратфор и додаје да би напори Москве да приволи Србију на своју страну могли да добију подстицај када проруске снаге из српске опозиције, попут СНС, дођу на власт.

Лазански: НАТО за Косово

С друге стране, војнополитички коментатор Мирослав Лазански каже да Русија не врши притисак на Србију да уђе у ЦСТО.

- Москва је целој Европи понудила да приступи том безбедносном оквиру, без обзира да ли су државе чланице НАТО-а или су неутралне. Јасно је да иза таквог приступа Москве стоји њено настојање да парира НАТО, како он више не би био ексклузивни војнобезбедносни пакт који држи монопол широм света - оцењује Лазански. Он сматра да би било најпоштеније да грађани на референдуму донесу одлуку ако пред Србију буде постављена дилема НАТО или ЦСТО.

- Највећа вредност Србије је геополитички положај, којим се може политички трговати и са Истоком и са Западом. Ако ће неко да нам врати Косово, у реду, приступамо.

Вукадиновић: Србија да направи дистанцу према свим војним савезима и оснажи свој војнонеутрални статус

Аналитичар Ђорђе Вукадиновић каже да је јасно да Русија не би волела да нас види у НАТО-у, а да је с друге стране Србија озбиљно загазила у евроатлантске интеграције.

- Запад очекује да Србија у догледно време уђе у НАТО, а Русија нас види као пожељног партнера у ЦСТО. Пошто је пред нас постављена дилема "или-или", Србија мора да направи дистанцу према свим војним савезима и оснажи свој војнонеутрални статус верификацијом у Уједињеним нацијама - каже Вукадиновић. 

Он додаје да тиме не би било угрожено чланство Србије у ЕУ, где већ постоје државе које нису у НАТО-у (Шведска, Финска, Аустрија, Ирска, Кипар и Малта).

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер