петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: Продаја НИС-а Русима једина опција Србије
Хроника

Стратфор: Продаја НИС-а Русима једина опција Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. децембар 2008.

ОСТИН – Продаја Нафтне индустрије Србије Русима испод цене је можда најбоље што је Србија могла да добије у садашњој тешкој финансијској клими, оценила је америчка приватна агенција за стратешка истраживања Стратфор.

У анализи о потписивању неколико уговора између Србије и Русије који укључују продају 51 одсто НИС-а Русији и изградњу гасовода Јужни ток, агенција Стратфор подсећа да је договор о томе постигнут прошле године кад је Србији била потребна руска подршка око Косова и гаранције о дугорочном руском ангажовању у региону.

Очекивало се да ће са реизбором прозападног председника Бориса Тадића у фебруару и победом његове странке у мају Србија поново преговарати о цени НИС-а да би је приближила њеној процењеној вредности од две милијарде евра, наводи Стратфор и додаје да је финансијска криза променила опште услове.

„Суштина је у томе да је Србији потребан новац, а НИС је једина имовина коју има да понуди. Са глобалном финансијском кризом која је тешко погодила Европу, замрзла међубанкарске кредите и довела у питање све будуће споразуме, Београд нема другу алтернативу него да прода НИС Русима,” наводи агенција.

Стратфор наглашава да је „садашњи споразум можда најбоље што осиромашена Србија може да очекује”.

Стратфор истиче да је Балкан, укључујући Србију, нарочито тешко погођен кризом као и компаније из две земље које су имале највише изгледа да се заинтересују за НИС – Аустријски ОМВ и Мађарски МОЛ.

По мишљењу Стратфора Србија није сада у позицији да чека да се побољша финансијска ситуација у свету да би могла НИС да прода по већој цени.

„Имало би смисла да Србија држи НИС и чека да се финансијска ситуација побољша тако да би он могао да на тендеру добије већу цену, кад би Србија била у фискалној позицији да то уради, али она то није”, наглашава Стратфор.

Подсећа да је рејтинг агенција Фич смањила дугорочни рејтинг Србије са стабилног на негативан, да динар губи на вредности у односу на евро од септембра и да је влада приморана да скреше планирани буџет за 2009. због кога би могло да дође до немира међу пензионерима, ветеранима и студентима.

„Влади је потребан кеш и то одмах”, наводи агенција.

Русија је „вероватно једина земља у садашњој финансијској клими која има вољу и новац да купи НИС”, наглашава агенција.

Стратфор истиче да је пројекат изградње гасовода Јужни ток издвојен из оригиналног пакета и у Москви су га руски председник Медведев и српски председник Тадић потписали као политички споразум „који у суштини није обавезујући и не вреди папир на којем је написан”.

Стратфор сматра да је Русија сада више заокупљена унапређењем своје садашње инфраструктуре гасовода и прикључењем њеног гасног поља Јамал, што неће оставити новац за „инфраструктурне авантуре” као што је Јужни ток којим се прелази Црно море и Балкан.

Русија која можда има своје сопствене економске проблеме има такође и кеш са којим може да трага за повољним приликама за куповину енергетских постројења на целом континенту, каже Стратфор.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер