субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: Црна Гора је амерички протекторат
Хроника

Стратфор: Црна Гора је амерички протекторат

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. децембар 2012.

Црна Гора је међу државама које не могу саме да се одбране у случају напада на њихову територију па су обавезу њихове одбране de facto преузеле Сједињене Америчке Државе, наводи се у садржају електронских порука које су размењивали амерички обавештајци из агенције Стратфор, преноси „Дан”.

Сајт Викиликс, који је засад објавио на стотине хиљада тајних електронских порука које су размењивали оперативци Стратфора, објавио је „имејл” посвећен листи америчких протектората међу којима је наведена и Црна Гора.

Аутор електронске поруке „Листа америчких протектората, de facto или било како другачије” је аналитичар обавештајне агенције Стратфора Мат Герткен.

„Протекторате дефинишемо као државе које немају снаге ни ефектне војне способности у односу на своју величину, па су САД de facto преузеле одговорност за одбрану. То су Црна Гора, Косово, Катар, Уједињени Арапски Емирати, Оман, Кувајт и Ирак”, наведено је у електронској поруци Герткена, која је написана средином јула 2009. године.

У поруци се наводи да се Сједињене Америчке Државе труде да у протекторате претворе Грузију, Украјину, Монголију и Пакистан.

Џон Лафланд, учесник прве сесије Округлог стола „Војна неутралност - природан избор Црне Горе”, који се одржао у књижари Матице српске, у организацији портала ИН4С и мреже НВО „Не у рат - Не у НАТО” упозориo je да државе које не могу саме да се бране губе своју независност, па постају протекторати других држава.

„Ако се Црна Гора не може изборити за властиту безбедност, онда је јасно зашто се тражи да она обезбеди сигурност у Авганистану, кроз учешће у мисији НАТО-а. НАТО се у међувремену трансформисао у глобалну полицију која се, кршећи међународно право, циљано нашла у функцији успостављања глобалне доминације”, казао је Лафланд, иначе, предавач на Сорбони.

Према његовим речима, у том тиму Црна Гора не може играти, а НАТО-у је њен простор занимљив, пре свега из геополитичких разлога, али, како је рекао, и из практичних, јер су му потребни војници за ратовање у целом свету. Лафланд је нагласио да се учлањењем у НАТО губи независност и постаје пион, као што су неке балтичке земље пиони алијансе пред вратима Русије, устврдивши да су Европска унија и НАТО већ прошлост, те да је један од кључних параметара за то и чињеница да се економски раст бележи само у државама Истока, а никако у земљама Европске уније.

(Факти)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер