субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Страначке реакције на хапшење Горана Хаџића
Хроника

Страначке реакције на хапшење Горана Хаџића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јул 2011.

Српска напредна странка је саопштила да власт хапшење Горана Хаџића користи за стицање политичких поена.

СНС каже да то потврђује чињеница да су медији и српска јавност данима знали да је он ухапшен, али се чекао погодан тренутак за објављивање.

Према речима напредњака, хапшењем Хаџића Србија је испунила међународну обавезу, али је "власт, још једном, то претворила у политички театар".

"Доказ за то је и чињеница да су бројне дневне новине и целокупна српска јавност, већ данима биле упознате са тим да је Хаџић ухапшен, а да актуелна власт бира само погодан тренутак да то објави", наведено је у саопштењу СНС. 

Напредњаци су од власти затражили да, после хапшења свих Срба оптужених за ратне злочине, крене у "правни прогон" оних који су починили најтеже злочине против српског народа у акцијама "Олуја“ и "Бљесак“, у Сарајеву, Тузли, Братунцу и широм Косова и Метохије. 

ДСС је оценио да ће притисак на Србију расти и после јутрошњег хапшења последњег хашког оптуженика.

"Очигледно је да ће се притисци на Србију и српски народ све више појачавати, пре свега када је реч о поступном признавању нелегалне државе Косово од стране садашњег режима", наводи се у саопштењу које је потписао портпарол ДСС-а Петар Петковић.

"Судећи на основу досадашњег искуства, нема никакве сумње да је хашки Трибунал инструмент притиска на Србију", оценила је Демократска странка Србије.

Председник Нове Србије (НС) Велимир Илић изразио је данас очекивање да ће Србија после хапшења последњег хашког оптуженика Горана Хаџића добити статус "који јој је Европска унија (ЕУ) обећала по окончању хашког питања".

"Србија је хапшењем Хаџића ставила тачку на хашко питање. Очекујемо да ЕУ коначно, после свега што смо одрадили, Србији да статус који је обећавала", казао је Илић агенцији Бета.

Он је изразио очекивање и да ће ЕУ покренути поступке и против "неких особа у региону, који нису Срби" и који су починили ратне злочине.

Илић је оценио да је хапшење Хаџића, као и хапшења Радована Караџића и Ратка Младића, обављено под велом тајне и истакао да "је ред да овај народ сазна шта се дешавало у тој, целој причи".

Заменик председника Српске радикалне странке (СРС) Драган Тодоровић оценио је данас да је хапшење хашког оптуженика Горана Хаџића "последњи чин у трагедији српског народа који ће оставити трајне историјске последице".

"Након Хага сада ће се наставити притисци са Косовом како би се корак по корак оно успоставило као независна држава, и то уз помоћ Србије", казао је Тодоровић агенцији Бета. Он је навео да ће се након Косова наставити парчање Србије и њених делова Војводине и Рашке.

"Сами смо себе довели у положај који ћемо тешко исправити. Једанаестогодишња владавина ДОС-а остаће забележена као најгори период у историји српског народа", казао је Тодоровић.

Председник Либерално-демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић рекао је данас да је хапшењем Горана Хаџића Србија завршила обавезу према Хашком трибуналу и да сада треба да се посветити демонтирању политике злочина.

"Сада се треба посветити демонтирању политика које су 20 година опстајале на теми фалсификовања прошлости, оправдања злочина и коришћења оптужених за опструкцију унутрашњих демоктратских реформи у самој Србији", навео је Јовановић у писаној изјави.

Он је оценио да забрињава да државе проистекле из Југославије, међу којима и Србија, шаљући оптужене у Хаг, још нису до краја спремне да се потпуно искрено одреде према политикама деведесетих година, које су обележили и злочини за које данас одговарају њихови извршиоци.

"Можда је ово, последње велико хапшење, прилика да се то промени", рекао је лидер ЛДП-а.

Јовановић је навео да ЛДП од државе, медија и званичника очекује да не упадну у замку бескрајних спекулација и "естрадизације" хапшења Хаџића.

"Оно што се дешавало после Младићевог хапшења, не сме да се понови и кључна тема ратних злочина и њихове политичке позадине мора да добије много више пажње", самтра Јовановић.

Изручење последњег хашког оптуженика, навео је Јовановић, имаће смисла само ако се тиме антихашки лоби остави без последње одступнице и средства за заустављање промена у земљи. 

Заменица шефа посланичке групе Уједињених региона Србије Сузана Грубјешић навела је да је хапшењем преосталог хашког бегунца Србија још једном доказала озбиљност и способност да испуни све обавезе које произлазе из међународног права и домаћег законодавства.

Грубјешићева је рекла да сви оптужени за ратне злочине морају да се нађу пред лицем правде.

Лидер Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак поздравио је хапшење последњег хашког бегунца Горана Хаџића и затражио да се утврди ко му је 2004. године омогућио да побегне.

Шеф посланичког клуба ПУПС-а Момо Чолаковић каже да је Србија хапшењем Горана Хаџића обавила свој део посла и да је сада на Европској унији да оствари оно што је обећала - да Србији додели статус кандидата за чланство у Европској унији.

Председник Јединствене Србије (ЈС) Драган Марковић изјавио је данас да је Србија хапшењем хашког оптуженика Горана Хаџића постала "зрео" кандидат за улазак у Европску унију (ЕУ).

"Србија је извршила још једну међународну обавезу хапшењем Хаџића. Очекујем, пошто смо испунили све захтеве Европе, да смо сад зрели кандидати за улазак у ЕУ", казао је Марковић агенцији Бета.

Он је рекао да је Србија још Дејтонским споразумом прихватила медјународне обавезе и да сад очекује кандидатуру у ЕУ имајући у виду да је Хаџић последњи хашки оптуженик из Србије.

Председник Српског покрета обнове Вук Драшковић поздравио је данас хапшење последњег хашког бегунца Горана Хаџића и истакао да је сада неопходно открити и привести правди све који су штитили хашке оптуженике.

"Добро је што је ухапшен тај мали каплар Слободана Милошевића који је наносио велику штету Србији", рекао је Драшковић агенцији Бета.

Сада се морају открити и правди привести и људи из паралелних и моћних тајних служби који су штитили и скривали и њега и све остале оптужене са циљем да спрече европски пут Србије, освоје власт и врате земљу две деценије уназад, истакао је Драшковић.

Председник Социјалдемократске уније (СДУ) Жарко Кораћ оценио је да Хапшење хашког оптуженика Горана Хаџића најјасније показује да је у обавештајној служби, полицији и деловима правосудног система постојала мрежа помагача за његово скривање.

Кораћ је, међутим, истакао да би држава показала још већу озбиљност кад би се "и у овом случају истражила важна чињеница да је Горан Хаџић директно обавештен да се сакрије у тренутку кад је стигла оптужница из Хашког суда".

Према његовим речима, Хаџићев случај најјасније је показао да је у обавештајној служби, полицији и вероватно у неким деловима правосудног система постојала мрежа помагача.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер