четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штрајкови радника у Португалу због замрзавања плата
Хроника

Штрајкови радника у Португалу због замрзавања плата

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. март 2010.

Запослени у јавном сектору у Португалу ступили у генерални штрајк протестујући због одлуке владе да замрзне плате. Земља под притиском да смањи буџетски дефицит од 9,3 одсто.

Португал је готово паралисан генералним штрајком радника јавног сектора. Запослени у школама, болницама, администрацији, судовима протестују због одлуке владе да, као део мера против кризе, замрзне плате.

Земља је под притиском да смањи буџетски дефицит од 9,3 одсто. Високи дефицит у Португалу и другим земљама Еврозоне, угрожава евро, који је према долару на шестомесечном минимуму.

После Грчке и Шпаније, Португал је још једна у низу европских земаља која је, у борби са високим дефицитиом и задуженошћу, под притиском Европске уније приступила оштрим мерама штедње.

Замрзавањем плата у јавном сектору, реформом пензионог система и здравства, влада у Лисабону најављује да ће за две године смањити мањак у државној каси на испод три одсто.

Најсиромашнија земља Западне Европе бележи незапосленост већу од 10 одсто, највишу у последње две и по деценије.

Аналитичар Карлос Андраде је рекао да је економски раст највећи изазов за Португал, јер је ове године предвиђен раст од свега 0,7 одсто, а пад незапослености реалан је тек 2011. године.

Представница синдиката Ана Виола рекла је да штрајкују хиљаде радника, скоро 90 одсто запослених у јавном сектору и додала је да неће попустити, док влада не промени став.

Док Европска комисија и Европска централна банка траже излаз из кризе, евро се суочава са највећим искушењем.

Стручњаци оцењују да су проблеми у Португалу већи од оних у Грчкој, а економска криза неким чланицама Еврозоне - актуелизује питање да ли би неке земље могле да изађу из ње.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер