Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg: Saradnja NATO sa Srbijom dobra, očekujemo brži nastavak dijaloga Beograda i Prištine
Hronika

Jens Stoltenberg: Saradnja NATO sa Srbijom dobra, očekujemo brži nastavak dijaloga Beograda i Prištine

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 14. oktobar 2019.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u Londonu da je saradnja Severnoatlantske alijanse sa Srbijom dobra. Stoltenberg je ocenio da je Srbija zemlja kredibilan i pouzdan partner, izjavio je Dragan Šormaz, šef srpske delegacije u Parlamenarnoj skupšitni NATO-a čije se zasedanje održava u Londonu.

Šormaz je u izjavi za Tanjug ocenio da se tokom današnjeg zasedanja mogla čuti i bitna izjava Stoltenberga da NATO podržava nastavak dijaloga Beograda i Prištine, kao i to da razgovore treba hitno nastaviti.

Prema rečima Šormaza, Stoltenberg je nakon pitanja koje mu je uputio da oceni odnose Srbije i tog vojnog saveza, rekao da NATO poštuje odluku Srbije o vojnoj neturalnosti. Srbija i NATO imaju sve višee zajedničkih vežbi, što je znak jačanja saradnje, preneo je Šormaz Stoltenbergove reči.

Izveštaji o saradnji su iz godine u godinu pozitivni, dodao je Šormaz i rekao da se na Srbiju ne vrše nikakvi pritisci da postane članica NATO-a. "Oni su nas okružili, i to je činjenica, a naša je stvar da procenimo da li nam članstvo u Savezu treba ili treba ostati na saradnji i produbljivati je", rekao je Šormaz, koji predvodi petočlanu delegaciju u Skupštni NATO-a.

Glavne teme bezbednost, sajber kriminal, hibridne pretnje i proširenje

Šormaz je rekao i da je tokom zasedanja bilo reči o brojnim temama, kao što su bezbednost, sajber kriminal, hibridne pretnje, proširenje... "Naš je region", kako je dodao, "bio tema zbog Severne Makedonije čije su članstvo ratifikovale 23 članice a očekuje se i ostalih pet- šest kako bi se i ta balkanska zemlja pridružila alijansi već u martu iduće godine".

Takođe je bilo reči i o odnosima Rusije i Ukrajine, ali i zbivanjima na granici Sirije i Turske, rekao je Šormaz i dodao da je bilo malo iznenadjen što su američki kongesmeni tražili da se pooštre sankcije Rusiji.

Prema njegovim rečima, osetna je zabrinutost zbog dešavanja u odnosima Turske i Sirije, Amerikanci ćute a svi ostali napadaju turske poslanike, čak i Englezi, rekao je Šormaz u izjavi za Tanjug iz Londona, u kome su, kako kaže, velike demonstracije Kurda zbog turske invazije ne severoistok Sirije.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner