петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стојан Стаменковић: Цена струје у Србији није економска, али због индустријске производње поскупљење одложити за следећу годину
Хроника

Стојан Стаменковић: Цена струје у Србији није економска, али због индустријске производње поскупљење одложити за следећу годину

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. март 2016.

 БЕОГРАД - Економиста Стојан Стаменковић оценио је данас да би одлука о поскупљењу струје требало да се одложи за следећу годину, како то не би негативно утицало на индустријску производњу.

"Цена струје у Србији није економска, али је питање да ли због подршке индустријској производњи, која је врло климава, ново поскупљење треба да се спроведе баш ове године или може да се пребаци у наредну годину", рекао је Стаменковић на представљању новог броја часописа Макроекономске анализе и трендови (МАТ).

Стаменковић је подсетио да је мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) након посете Србији у фебруару навела да ће се о поскупљењу струје разговарати током наредне посете.

Према његови речима ММФ је тада саопштила и да нису промењени рокови у програму реструктурирања Електропривреде Србије (ЕПС) за ову годину који се односе на усклађивање цене струје, прелазак тог јавног предузећа у акционарско друштво и отпуштање најмање 1.000 радника.

"Ово није спорно, али је питање да ли су сви рокови и параметри реструктурирања валидни у тренутним околностима", додао је он.

Стаменковић је рекао да је поскупљење струје могуће одложити јер су резултати пословања ЕПС-а другачији од оних који су прогнозирани у време када су је склопљен договор са ММФ-ом.

Како је навео, према прелиминарним резултатима, ЕПС је у 2015. имао зараду 2,5 милијарде динара, уместо планираног минуса.

Стаменковић је рекао да није тачно да је ЕПС прошлогодишње поскупљење струје прелио у повећање зарада.

"Просечне зараде у ЕПС-у у јануару ове године су у динар исте као и зараде у прошлој години", рекао је он.

Стаменковић је навео и да је Фијату у Крагујевцу потребна производња новог модела и истакао да није могуће одржати максималну производњу из 2013. године, ако се производи само један модел.

Он је оценио да би и извоз Фијатових 5.000 аутомобила из Србије на руско тржиште био једнократан потез и да се поставља питање шта би били детаљи тог уговора, односно да ли би извоз био условљен увозом возила са руског тржишта.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер