петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стјепан Месић: Србија мора да се суочи са реалношћу и изврши декосовизацију
Хроника

Стјепан Месић: Србија мора да се суочи са реалношћу и изврши декосовизацију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јул 2009.

Полазници Летњег универзитета демократије у Стразбуру из Србије саопштили су данас да је хрватски председник Стјепан Месић, у јучерашњем обраћању на овом скупу, у једном тренутку изгубио дипломатску меру и уместо да одговара на питања везана за преговоре с ЕУ или гранични спор са Словенијом, почео је да оштро критикује Србију, њен однос према независности Косова и према Републици Српској.

Иако је сам говор био углавном избалансиран и у највећој мери позивао на регионалну сарадњу и узајамно поштовање, нажалост, у делу сесије предвиђеном за постављање питања, председник Месић је изгубио дипломатски тон и уместо да одговара на питања која су се углавном тицала преговора с ЕУ, граничног спора са Словенијом, слободе медија у Хравтској, убиства новинара Ива Пуканића и оставке премијера Иве Санадера, говорио о Србији, њеном односу према косовској независности и Републици Српској , навели су српски представници у Стразбуру.

Било је потпуно нејасно зашто је председник Месић, одговарајући на питања која су врло актуелна и тичу се стања демократије и људских права у његовој земљи, толико дубоко ушао у генезу ратних сукоба на простору бивше СФРЈ, пласирајући оптужбе о великосрпским амбицијама као узроку рата и свих несрећа које су се касније догодиле у региону. Селективно је пласирао чињенице и врло некритички оптуживао српски режим, заборављајући да тај режим у Србији није на власти већ девет година, наводи се у овом саопштењу. Српски представници нагласили су и да је, говорећи о односу Србије према самопроглашеној независности Косова, Месић рекао да Србија не мора да призна независно Косово, али да мора да се суочи са реалношћу и изврши декосовизацију, после чега је већи број учесника из Србије спонтано напустио скуп.

Такође, у другом делу сесије, када је одговарао на питање о односима Хрватске према БиХ, председник Месић је рекао да је лично поручио Хрватима у БиХ да је Босна њихова држава и да политику треба да воде у Сарајеву. Затим је два пута поручио председнику Тадићу да једнако јасну поруку треба да пошаље Србима у Републици Српској, додаје се у саопштењу српских учесника Летњег универзитета демократије у Стразбуру.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер