петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стјепан Месић и Иво Јосиповић упозорили на усташке рецидиве у Хрватској
Хроника

Стјепан Месић и Иво Јосиповић упозорили на усташке рецидиве у Хрватској

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јануар 2010.

ЗАГРЕБ – Садашњи и новоизабрани председник Хрватске Стјепан Месић и Иво Јосиповић су, поводом обележавање међународног Дана холокауста, осудили злочине нациста и њихових помагача, и упозорили на усташке рецидиве у Хрватској, међу осталим и слављење усташког министра и подстрекача геноцида Миле Будака.

У Хрватској и у њено име почињени су многи злочини у време холокауста, он се не сме заборавити и о њему треба говорити због нас и због оних који ће доћи после нас, рекао је Месић синоћ на обележавању међународног Дана холокауста у јеврејској верској заједници „Бет Исраел” у Загребу, коме је присуствовао и Јосиповић.

„Холокауст је порука зла коју морамо надвладати”, рекао је Јосповић и упозорио да још увек постоје трагови тог зла, а као пример навео је месни одбор који носи име Миле Будака, рекавши да тако што не би смело постојати у Хрватској.

Месић је изјавио да њега не чуди зашто се нека деца понашају како се понашају с обзиром на све оно што пише у неким хрватским уџбеницима од осамостаљења Хрватске до 2000. године.

„Деца су неинформисана и није довољно написано о томе што се догодило”, рекао је Месић.

Миле Будак је био министар просвете, а онда и спољних послова у владама НДХ, био је подстрекач геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима, а потписивао је расне законе и друге акте којима је правно омогућен и озакоњен геноцид у НДХ.

У бекству су га с осталим члановима владе НДХ ухватили Британици и изручили га југословенским властима. Након кратког, али поштеног суђења у Загребу стрељан је 7. јуна 1945.

Осим што су његова дела за која се стручњаци слажу да су осредње вредности од 1990. ушла у школску лектиру, по њему је осим поменутог месног одбора добило име 17 улица по Хрватској.

У његовом родном селу Свети Рок у Лици била је постављено и спомен-обележје које је срушено 2004. наредбом тадашњег премијера Иве Санадера.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер