четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Вордсворт: Србија мора да зна где су јој границе
Хроника

Стивен Вордсворт: Србија мора да зна где су јој границе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. март 2010.

Британски амбасадор у Београду Стивен Вордсворт изјавио је данас да се од Србије не тражи да призна независност Косова, али да Београд мора да успостави неки модел сарадње са Приштином.

Амбасадор Вордсворт је у интервјуу за Б92 истакао да је ЕУ више пута поновила да не тражи од Србије да призна Косово и да то остаје њен став.

Међутим, додао је он, реалност са којом Србија треба да се суочи је да су 22 земље чланице ЕУ признале независност Косова и да се то неће променити, због чега је потребно да се пронађе начин да та чињеница не постане препрека на путу Србије ка ЕУ.

Оценивши да је Србија направила напредак, а и због тога што је поднела захтев за добијање статуса кандидата за чланство, британски дипломата је указао да се сада појављују нека нова питања.

Он каже да је за сам процес интеграције Србије важно решити "физичка питања" као што су колика је површина Србије и колико има становника.

Јер, додао је, ако се министри ЕУ сложе о том захтеву овог лета и проследе га Европској комисији на усвајање, Комисија ће упутити Београду свеобухватан упитник, који садржи преко 2.000 питања, међу којима ће управо бити површина земље и број становника.

Британски амбасадор је притом указао да је добро што је претходна влада премијера Коштунице, када је преговарала о Споразуму о стабилизацији и придруживању са ЕУ, прихватила да се тај споразум не односи на Косово, које је под управом Уједињених нација у складу са Резолуцијом 1.244 Савета безбедности.

Оно што је неопходно за Србију и Косово то је сарадња, сматра британски амбасадор. Зато је важно да се пронађе модел те сарадње. Он сам је споменуо пример две Немачке, или Ирске и Северне Ирске. У оба примера је карактеристично да неке територије нису биле признате, али да се њихова сарадња одвијала успешно на много планова, па је чак и долазило до међусобних посета високих државника, што је Вордсворт илустровао посетом источнонемачког председника Ериха Хонекера Бону 1987. године

Поводом процеса који је Србија покренула пред Медјународним судом правде, који треба да се изјасни о легалности независности Косова, Вордсворт верује да став суда неће бити сто одсто у прилог једној страни, већ ће то бити "неко средње решење".

"Не заборавите, ипак, да је реч о саветодавном мишљењу које није обавезујуће. Но, о томе ћемо одлучивати када га добијемо. Искрено, мишљење суда неће променити чињеницу да је 80 одсто чланица ЕУ признало независност. Та реалност ће остати", поручује амбасадор Велике Британије у Србији.

Поруке о креативности и флексибилности не шаљу се само Београду, већ и Приштини, тврди Вордсворт, истичући да и Приштина мора да зна "ко су им суседи и да развијају разумне односе са свим суседима, укључујући и Србију. Морају и они да се покрену."

За северни део Косова Вордсворт је рекао да још није одлучено како ће бити решена ситуација у том делу и још четири српске општине, али да је о томе дао предлог Питер Фејт. Оно што је потребно, додао је британски амбасадор, то је да се успостави систем у коме ће грађани целог Косова успостављати односе какве желе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер