Хроника

Стивен Вордсворт: Србија је данас нормална европска земља

Штампа
петак, 12. новембар 2010.

БЕОГРАД – Амбасадор Велике Британије у Београду Стивен Вордсворт оценио је да је Србија данас, за разлику од пре 10 година, нормална европска земља, иако пред њом стоји још дуг пут у решавању економских и политичких проблема.

"Пре десет година Србија је била много другачије место с низом кључних проблема, на првом месту економских, као и политичких, али, иако је већина тих проблема решена, пред Србијом је још дуг пут. Ипак, она је данас, што се мора поштовати, нормална европска земља", рекао је амбасадор Вордсворт на пријему поводом завршетка рада београдске канцеларије Ођељења за међународни развој владе Велике Британије (ДФИД).

Вордсворт је истакао да је овај успех Србије заслуга појединаца, институција и међународних организација које делују у земљи, и посебно се захвалио ДФИД-у за десетогодишње залагање у решавању овдашњих проблема.

Британски амбасадор подсетио је да је "ДФИД на првом месту усмерен ка најсиромашнијим земљама и најкризнијим подручјима света" и рекао да "велики успех представља то што Србија више не спада у ту категорију".

Да је у Србији током протеклих десет година дошло до великих промена потврдио је и Ентони Смит, шеф Одсека за међународне односе Министарства за међународни развој у Лондону, рекавши је на овом путу велики допринос дала и влада у Београду.

"Ово је регион с много изазова и од велике важности за нашу земљу, а за наш тим било је велико искуство да раде у земљама у којима постоје сукоби, али и у земљама које су комплексне. Србија је земља која стоји на својим ногама и крчи себи пут европских интеграција", рекао је Смит.

Смит је нагласио да је за његово Министарство, Србија област од великог политичког значаја и једна од оних које би за Велику Британију у будућности могле да играју важну улогу.

"Ниво сиромаштва у Србији значајно опао за последњих десет година. Србија је прошла тест финансијске кризе веома добро и ми би сви требало да учимо од Србије у тој области", оценио је Смит.

Британски званичник је рекао и да ће влада у Лондону наставити да се ангажује у развоју билатералних односа са Србијом, с нагласком на њеним европским интеграцијама.

Пријем у резиденцији британског амбасадора био је поводом десет година рада ДФИД у Србији, као дела владе Велике Британије посвећеног подршци Србије у системским реформама.

За то време, ДФИД је са најмање 30 милиона фунти подржао активности усмерене ка подизању ефикасности српске државне управе у доменима правосуђа, реформи социјалног система и унапређењу борбе против сиромаштва.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]