уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Винберг: Црна Гора би могла да постане енергетско чвориште за дистрибуцију природног гаса из САД
Хроника

Стивен Винберг: Црна Гора би могла да постане енергетско чвориште за дистрибуцију природног гаса из САД

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. фебруар 2020.

Амерички подсекретар за фосилна горива Стивен Винберг сматра да би Црна Гора могла да постане енергетско чвориште за дистрибуцију природног гаса из Сједињених Америчких Држава. Винберг за Радио-телевизију Црна Гора истиче да, осим што доноси економски бенефит, природни гас представља и еколошки прихватљивије гориво.

Природни гас је, уз угаљ, једини примарни облик енергије који може директно да се користи. Зато и расте његова употреба у домаћинствима, саобраћају, технолошким процесима за производњу топлотне и електричне енергије, али и као сировине у хемијској индустрији.

Могућност да га користи има и Црна Гора.

Према мишљењу Стивена Винберга, предност је у положају земље на Јадрану и барској луци.

„Та лука има идеалну позицију да прихвата течни гас и представљала би чвориште одакле би течни гас транспортовали у друге земље. То је лука дубоке воде и може да прихвати бродове који долазе из Сједињених Држава. Поставили би такозване виртуалне цевоводе; уместо да градимо цевоводе, ми користимо контејнере у којима се складишти течни гас. Након допремања, бродом пребацујемо контејнере у камионе или на воз и превозимо их тамо где је потребно. Можда ћемо временом градити и цевоводе", сматра Винберг.

Америка највећи произвођач природног гаса

Сједињене Државе су највећи произвођач природног гаса и тренутно га извозе у 40 земаља. Годишње произведу стотину милијарди метара кубних природног гаса.

„Наредних неколико година имаћемо 164 милијарде метара кубних. Aуторизовали смо готово 400 милијарди метара кубних, што је потенцијал за четвороструки раст у наредних 5-6 година. Много је могућности за наше европске савезнике да искористе природни гас, да имају разноврснију понуду енергије и да смање употребу дизел горива“, каже саговорник РТЦГ.

Русија као конкурент

Колико би природног гаса Сједињене Државе допремале у Црну Гору, зависило би од потражње тржишта, на којем је у овом региону тренутно присутна Русија, преноси РТЦГ, па би то утицало на конкурентност. И не само то: „Кад год имате нови извор енергије, то ствара енергетску сигурност, стабилност и безбедност“.

На питање какви су финансијски бенефити за Црну Гору када би била чвориште за дистрибуцију америчког природног гаса, Винберг одговара:

„Мислим да су ту бројне могућности: додатна радна места у луци, превоз течног гаса, продаја у другим земљама, ствара се могућност да продајете течни гас који ми производимо. Постоји могућност и да смањите своје трошкове, јер је јефтиније од лож уља“.

Уз економске, важне су и еколошке предности, а природни гас је најчистије и најсигурније фосилно гориво и приликом сагоревања нема штетних остатака.

Тренутно се користи у Комбинату алуминијума Подгорица и Железари „Тошчелик“.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер