петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мајер: Република Српска треба да одржи референдум, Србија греши што се толико ослања на Вашингтон
Хроника

Стивен Мајер: Република Српска треба да одржи референдум, Србија греши што се толико ослања на Вашингтон

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јун 2016.

Политички аналитичар Стивен Мајер сматра да у БиХ, односно Републици Српској треба одржати референдум о питању гдје грађани желе да живе.

"О томе би требало да одлуче тамошњи становници демократским гласањем. Не мислим да се то нужно мора десити, али на људима и руководствима је да одлуче гдје су границе, гдје желе да живе. То се десило у Црној Гори. Запад није имао проблем са референдумом у Црној Гори, али има проблем кад је у питању неко други. То није логично. Исто је на Косову. Мислим да би због снаге српског становништва сјеверно од Ибра било лако организовати референдум о томе каква треба да буде њихова будућност, гдје желе да живе. То није посао Америке, Брисела, то је одлука коју треба да донесу људи у региону", истакао је Мајер за "Спутњик".

Он је оцијенио да су Срби веома паметни људи, као и Хрвати, Бошњаци и да разумију регион у ком живе, само се превише плаше да организују такве ствари јер страхују шта ће рећи САД и Брисел.

"Један политичар у региону, предсједник Додик, има став који мислим да је врло здрав и који каже: 'Ми сами одлучујемо'. Мислим да би био велики посао преговарати о идеји референдума, али да је она свакако изводљива", нагласио је Мајер.

Он је оцијенио да је прекрајања граница на Балкану могуће без новог рата и крвопролића.

"Али ако би дошло до новог прекрајања граница то би требало да ураде људи који ту живе, лидери који ту живе, а не САД, Брисел, Берлин или Лондон. То би морало да се уради уз међусобни договор, а мислим да је то могуће без рата", нагласио је Мајер и додао да у том контексту његови коментари највише имају смисла на Косову.

Он је рекао да одавно тврди да треба да дође до неке врсте подјеле на сјеверни и јужни дио и да је то могуће у будућности.

"Могуће је у Македонији, могуће је у Босни, ако Срби у БиХ, рецимо, некад одрже референдум на којем одлуче да желе да напусте Босну. То би била прилична промјена граница. Неки кажу да сама могућност тако нечега не значи нужно да ће се то и десити, али се може десити и свакако је то могуће урадити без рата", оцијенио је Мајер.

Он је рекао и да одавно тврди да људи у Београду, на Балкану траже одговоре о том питању од Вашингтона, а не морају то да чине.

"Људи у Србији су паметни, имају дугу традицију и дугу историју. Да бисте преговарали не морате да имате нужно подршку Вашингтона, Брисела. Мислим да је била грешка што се Србија толико ослањала на Вашингтон чекајући шта ће он да каже. То не морате да радите. Зарад своје будућности Србија и друге земље у региону треба да се ослоне на своју снагу и интелигенцију у рјешавању сопствених проблема", истакао је Мајер.

(Независне новине) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер