петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мајер: Америка препушта БиХ Европи
Хроника

Стивен Мајер: Америка препушта БиХ Европи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2011.

- Професор Универзитета за националну одбрану у Вашингтону Стивен Мејер изјавио је Срни да су САД и ЕУ донијеле одлуку шта је најбоље за БиХ и Српску, те да ће наставити са својом политиком у неуспјелом напору да створе неку врсту вишеетничке, јединствене државе у БиХ, као што то раде од 1995. године. "Ово показује основна неслагања између Републике Српске, и вјероватно Хрвата, са ЕУ и САД'', нагласио је Мејер.

Он је рекао да је став ЕУ готово сигурно усаглашен између САД и ЕУ, те да је америчка Амбасада у Сарајеву вјероватно донијела одлуку да дозволи Бриселу да преузме вођство, зато што администрација америчког предсједника Барака Обаме, као и претходна Џорџа Буша, жели да ''преда Балкан Европљанима".

''Интересантно је да је то, ипак, тешко за неколико америчких државника који су дуго година били активни у питањима Балкана. Они имају снажан професионални и лични интерес у региону и арогантно убјеђење да они једини имају одговоре за проблеме на Балкану. Многи од ових државника повезани су са погрешним ставовима покојног Ричарда Холбрука'', нагласио је Мејер.

Говорећи о преговорима о Косову и изјавама неких српских политичара да је подјела једино реално рјешење, Мејер је рекао да и он сматра да је то једино рјешење.

"У протеклих 15 година говорим и пишем да је подјела једино рјешење за Косово. Да, треба да буде подјеле дуж ријеке Ибар, али су потребни и специјални споразуми за српске енклаве даље на југу Косова. Прије неколико година написао сам детаљан приједлог о подјели'', подсјетио је Мејер.

Према његовим ријечима, постоје два основна проблема. Први је тај што је Приштина против подјеле, углавном због тога што неће бити изложена притиску Запада да то прихвати.

Други је да све док план (тадашњег специјалног изасланика генералног секретара УН) Мартија Ахтисарија буде представљао формалан, званичан став Запада и Приштине, мало је вјероватно да ће бити постигнут напредак према подјели.

Он сматра да опасност представља могуће попуштање Београда. "Опасност на дуге стазе је да ће тренутна влада у Београду почети да попушта под притиском САД и ЕУ и биће у искушењу да се у потпуности преда по питању Косова, док неће добити ништа заузврат, али на дугорочном плану празна обећања о убрзаном чластву у ЕУ'', нагласио је Мејер.

Након повратка у САД из Африке, гдје је са студентима посјетио Танзанију, Мејер се осврнуо и на немире на сјеверу овог континета и Блиском истоку, наводећи да је у том подручју значајно успорен демократски покрет, а да је тешко предвидјети шта ће се десити са Либијом.

"Тешко је рећи шта ће се догодити у Либији. Чини се сада да ће бити застоја у догледној будућности. На крају, једна или друга страна ће бити у стању да побиједе једино ако буду у могућности да добију додатно оружје и људе. Главна ствар је да су демократски покрети који су почели у сјеверној Африци и Блиском истоку знатно успорени", нагласио је професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер