четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Степен опасности у Јапану подигнут на пети степен
Хроника

Степен опасности у Јапану подигнут на пети степен

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Токио – Јапанска агенција за нуклеарну безбедност подигла је данас са четвртог на пети степен опасност од инцидента у нуклеарној централи Фукушима, рекао је један званицник те агенције.

Скала има укупно седам ступњева; четврти степен дефинише да инцидент има локалне последице, а а подизање на пети степен значи да би евентуална нуклеарна катастрофа у Фукушими имала далекосежније последице.

Званичник Агенције није, међутим, желео да да прецизнија објашњења о подизању степена опасности за још један ниво.

Из другог блока нуклеарне централе Фукушима 1 у Јапану од јутрос избија дим, док екипе за ванредне ситуације настоје да у хаварисано постројење доведу струју како би се реактивирао систем за хлађење нуклеарног горива, јављају светски медији.

Јапан је данас званично затражио америчку помоћ за решавање кризе са нуклеарном централом Фукушима 1.

Токио – Из другог блока нуклеарне централе Фукушима 1 у Јапану од јутрос избија дим док екипе за ванредне ситуације настоје да у хаварисано постројење доведу струју како би се реактивирао систем за хлађење нуклеарног горива, јављају светски медији.

Није јасно шта је узрок дима, саопштила је агенција УН за атомску енергију (ИАЕА).

Портпарол јапанске владе Јукио Едано рекао је, међутим, да се ради пари која потиче од велике количине воде која се баца из хеликоптера на оштећене и прегрејане реакторе.

Јапанска јавна телевизија НХК јавља да ће на Фукушиму 1 бити бачено 50 тона воде, и то превасходно на трећи блок електране.

Верује се да је у реактору трећег блока ниво воде за хлађење шипки нуклеарног горива опасно низак и да постоји опасност од њиховог топљења а самим тим до великог ослобађања радиоактивних материја.

Регуларни систем за хлађење искључио се у петак услед удара цунамија на централу, а од тада у четири од шест реактора Фукушиме 1 избијали су пожари, долазило је до експлозија нагомиланог водоника и до пораста нивоа радијације изнад дозвољеног.

Шеф ИАЕА Јукија Амано је изјавио да јапанске власти тренутно воде трку са временом како би охладиле прегрејане реакторе.

Међутим, напредак је спор, кажу екипе за ванредне ситуације, а британски Би-Би-Си (ББЦ) јавља да су чак из Токија мобилисана ватрогасна кола не би ли се хлађење убрзало.

Званичници се надају ће до краја дана електрични водови бити доведени барем до два од шест реактора и да ће потом струја вечерас бити успостављена у систему за хлађење реактора два, јављају јапанске новинске агенције.

Вероватно до недеље била би успостављена струја у реакторима три и четири.

Међутим, чак и да инжињери успеју да поврате струју није сигурно да ће електричне пумпе прорадити, јер су можда оштећене услед земљотреса и цунамија и потоњим експлозијама нагомиланог водоника, јавља ББЦ.

Шеф америчке регулаторне комисије за нуклеарну енергију Грегори Јацко  проценио је да ће за хлађење реактора и враћање Фукушиме 1 под контролу „можда бити потребне недеље”.

Нови биланс: више од 6.500 погинулих на североистоку Јапана

Токио – У разорном земљотресу који је погодио североисток Јапана погинуло је 6.539 људи, саопштила је данас јапанска полиција.

Земљотрес магнитуде 9 степени Рихтерове скале догодио се пре седам дана у 14.46 по локалном времену (06.46 по средњеевропском). У исто време данас је широм земље одржан минут ћутања за жртве потреса и потоњег цунамија чији су таласи били високи 10 метара.

Како је саопштила полиција, као нестало води се 10.354 људи.

У прихватном центру у граду Јамада, стотине избеглица, већином старијих, одале су пошту жртвама. Након минуте ћутања, људи умотани у ћебад због ниских температура, дубоко су се поклонили, пренела је телевизија ХНК.

Почаст жртвама катастрофалног земљотреса

Прошлонедељни земљотрес најјачи је који је икада потресао Јапан.

Највећи број људи страдао је 1923. године у земљотресу који је погодио Токио и околину - погинуло је и нестало 142.807 особа.

У земљотресу који је погодио западни град Кобе, 17. јануара 1955. године погинуло је 6.434 људи.

Разматра се закопавање нуклеарке у песак и бетон

Токио – Јапански инжењери су данас признали да закопавање оштећеног нуклеарног комплекса Фукушима у песак и бетон можда представља једини начин да се спречи катастрофално ширење радијације, што је метод који је коришћен приликом чернобилске нуклеарне катастрофе 1986. године.

Јапански званичници кажу да се и даље надају да ће стручњаци успети да поправе струјни кабл који води бар до два од укупно шест реактора, што би било довољно за покретање пумпи неопходних за хлађење прегрејаних горивних шипки у реакторима. Ово је први пут да представници корпорације „Токио електрик пауер”, која руководи оштећеним нуклеарним комплексом, помињу опцију закопавања Фукушиме, што је, вероватно, знак да досадашњи покушаји хлађења реактора водом из хеликоптера не дају очекиване резултате.

„Није немогуће да одлучимо да забетонирамо реакторе. Али сада прво желимо да покушамо да их охладимо”, изјавио је један представник компаније „Токио електрик пауер”, пренео је Ројтерс.

Четири од укупно шест реактора у Фукушими претрпели су пожаре, експлозије, оштећења структура у којима су смештена језгра реактора, као и делимично топљење или пораст температуре у базенима у којима је складиштено потрошено нуклеарно гориво.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер