Хроника

Стејт департмент у извештају о стању људских права у 2018. години: У Србији и даље проблем корупција у власти, насиља над новинарима и припадницима ЛГБТ заједнице

Штампа
среда, 13. март 2019.

Људска права у Србији суочена су са проблемом корупције у власти, укључујући и медју високим званичницима, као и насиља над новинарима, али и над припадницима ЛГБТ заједнице, оцењено је у извештају америчког Стејт департмента о стању људских права у 2018. години, који је објављен вечерас.

Државни секретар Мајк Помпео представља извештај о људским правима за 2018.

У делу извештаја који се односи на Србију, наводи се да је влада предузела кораке у процесуирању званичника који су учествовали у кршењу људских права у полицији и на другим функцијама у власти, али да многи посматрачи верују да бројни случајеви корупције, социјалног и насиља у породици и других злоупотреба нису пријављени и пролазе некажњено.

На почетку извештаја наводи се да још није направљен било какав значајни напредак ка остваривању правде за жртве у случају нестанка и убиства тројице браће Битићи 1999. године, а да власти у Београду наводе да настављају истрагу.

У Србији, закон предвиђа кривичне санкције за корупцију владиних званичника, међутим постоји широко распрострањено мишљење јавности да се закон не спроводи доследно и систематски и да су неки високи функционери умешани у корупцију, остали некажњени.

У Извештају Европске комисије о Србији за 2018. наводи се да је земља постигла одређени напредак у борби против корупције, упркос бројних извештаја о постојању корупције, додаје се у извештају.

Међутим, упркос изјавама власти да се боре против корупције, Агенција за борбу против корупције и невладина организација Транспарентност Србија настављају да указују на недостатак транспарентности владе.

Устав предвиђа слободу изражавања, укључујући штампу, али недостатак транспарентности власништва над медијима, наставак учешћа владе у медијском власништву као и претње и напади на новинаре угрожавају њихове слободе.

Независни посматрачи тврдили су да је 2017. била једна од најгорих година за слободу штампе у земљи и да је тренд смањене слободе медија настављен током наредне 2018. Иако постоје независни медији, притисак власти на медије се продубљује уз контролу која се спроводи и преко прихода од рекламирања и издвајања (из буџета) путем донација, пише у извештају.

Устав предвиђа независно судство, али судови су и даље подложни корупцији и политичком утицају. Европска комисија у извештају за 2018. наводи да иако има одређеног напретка, простор за политички утицај на правосуђе изазива забринутост.

Устав и закони предвиђају право на правично и јавно суђеење и независно судство углавном поштује то право. Сиромашни оптужени су тешком муком обезбеђивали адвокате, јер Србија нема функционалан систем бесплатне правне помоћи у свим ситуацијама.

У извештају се наводи да је полиција повремено тукла притворене и малтретирала осумњичене, обично за време хапшења или привођења у погледу добијања признања. Истовремено многи затвори и притворни центри не испуњавају међународне стандарде, наводи се у извештају.

Око 28.000 полицајаца у земљи има одговорност за спровођење закона и одржавање реда у земљи и у надлежности су Министарства унутрашњих послова, напомиње се у извештају.

Устав предвиђа слободу окупљања и влада генерално поштује та права као и право на слободно удруживање, верске слободе. Устав предвиђа и слободу кретања у земљи, путовања у иностранство, емиграцију и репатријацију и влада генерално и та права поштује, додаје се у извештају америчког Министарства иностраних послова.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]