субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: На Косову није било терористичких аката
Хроника

Стејт департмент: На Косову није било терористичких аката

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

На Косову није било директних аката тероризма, иако су исламски екстремисти били укључени у домаће и међународне завере, оцењује се у извештају Стејт департмента о борби против тероризма у прошлој години и наводи да је у тој области настављено унапређивање билатералне сарадње Сједињених Америчких Држава (САД) и Србије.

"Током 2009. године није било директних терористичких аката на Косову, иако су исламски екстремисти били укључени у домаће и међународне завере. Екстремисти су наставили да одржавају везе са организованим криминалом. Косовска влада и Еулекс су током године надзирали сумњиве терористичке активности", пише у извештају Стејт департмента за 2009. годину који је јуче објављен.

Недавно основана Косовска обавештајна агенција (АКИ) и Еулекс сумњају да су неке од многобројних исламских невладиних организациа, које раде на Косову, биле укључене у сумњиве активности, посебно у прање новца намењеног будућим терористичким активностима на Блиском Истоку.

Стејт департмент оцењује да косовска влада покушава да спречи екстремисте да злоупотребе невладине организације како би створиле упориште не Косову.

"Иако су косовска полиција и противтерористичке јединице Еулекса првенствено одговорне за борбу против тероризма на Косову, тим јединицама још увек недостаје опрема, тренинг и стручност", упозорава се у извештају и додаје да су од 22. јула прошле године те косовске јединице постале потпуно независне, док је Еулекс задржао надзор над њима и саветодавну улогу.

"Порозне границе, које трговци људима и шверцери оружја и наркотика лако прелазе, спречавају напоре у борби против тероризма. Косовска погранична полиција и Кфор заједнички су патролирале 'зеленом границом', подручјем на коме не постоје званични гранични прелази", наводи се у извештају.

За све истраге тероризма задужена је Канцеларија косовског специјалног тужиоца, основана у септембру 2006. године, која води један поступак повезаном са тероризмом и ради на још 10 других случајева.

Врховни суд Косова, који чине тројица међународних и двојица домаћих судија, одбацио је све тужбе за тероризам против Фљорима Ејупија, због недостатка доказа. Ејупи је био осуђен на 40 година затвора због бомбашког напада на аутобус "Ниш Еспреса" из 2001. године, у коме је погинуло 11, а рањено 40 Срба, пише у извештају.

Стејт департмент истиче да косовска влада блиско сарађује са САД у борби против тероризма наводећи као пример депортацију америчког држављанина Бетима Казијуа, који је ухапшен на Косову у августу прошле године, а кога су власти Источног округа Њујорка оптужиле за заверу у извршењу убистава у страној држави и заверу у подршци терористима.

Према наводима оптужнице, Казију је путовао у Пакистан како би прошао обуку, а потом је покушао да приступи Ал-Шабабу, терористичкој организацији која делује у Сомалији. Он је, такође, оптужен и за борбу против америчких снага у Авганистану, Ираку и на Балкану.
Агенти америчког ФБИ-а су, 27. јула у Северној Каролини, ухапсили Хисена Шерифија, и још шест људи који су припремали извршење терористичког акта. Шерифи,  двадесетчетворогодишњак са Косова, легално је боравио у САД, где је оптужен за вишеструку заверу.

Оптужница га терети да је у јулу 2008. године путовао на Косово где је учествовао у насилним екстремистичким активностима, а потом се, у априлу, вратио у САД где је сакупљао помоћ за муџахедине.

У извештају се истиче да надлежни српски органи, посебно Управа царина, Криминална полиција, Гранична полиција и Безбедносно-информативна агенција као и друге службе безбедности настављају да унапређују међувладину сарадњу Србије и САД.

 документу се подсећа да је српски парламент марта 2009. године усвојио Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма и оцењује да је он у складу с међународним стандардима и да ће помоћи у борби против тероризма.

У Специјалном суду у Београду осуђено је 12 лица, а двоје ослобођено за планирани напад на инфраструктурне објекте у Новом Пазару, на једног локалног верског лидера и неколико локација у Београду, укључујући и Америчку амбасаду.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер