субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: Израел треба да се придржава својих демократских принципа у свом уставу
Хроника

Стејт департмент: Израел треба да се придржава својих демократских принципа у свом уставу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. новембар 2014.

Тел Авив -- Амерички Стејт департмент саопштио је да очекује од Израела да се придржава својих демократских принципа у првом одговору на предлог закона о јеврејској држави.

Израел је јеврејска и демократска држава и сви њени грађани требало би да уживају иста права. Очекујемо од Израела да се држи својих демократских принципа”, наведено је у саопштењу Стејт департмента.

Претходно је у Израелу одлучено да се одложи гласање у Кнесету (парламенту) о спорном нацрту. Израелски министар економије Нафтали Бенет је данас одбацио америчке критике, истакавши да САД не би тебало да се мешају у унутрашње ствари Израела.

Нацрт закона предвиђа цементирање јеврејске природе државе, чему су се оштро успротивили министарка правде Ципи Ливни и министар финансија Јаир Лапид, који предводе центристичке партије.

Портпарол Стејт департмнта Џеф Ратке је, обраћајући се новинарима у Вашингтону, поновио уверење председника САД Барака Обаме о Израелу да је јеврејска и демократска држва. На питање о критикама САД Бенет, који предводи националистичку партију Израел наш дом, је рекао: “Кажем Американцима: ми се сами бавимо државним питањима Израела”.

Морамо се бавити значајем типа државе коју желимо. Да ли желимо масовни улазак странаца у Израел? Да ли желимо ерозију будућности Галилеје и Негева који би могли имати арапску већину и националистичке захтеве. Ми смо ти који се морају бавити тим питањима”, рекао је Бенет, истакавши да је “ потребна способност да се брани држава Израел и да је зато тај закон сасвим одговарајући”.

Шеф израелске дипломатије Авигдор Либерман оценио је да Израел није ништа мања демократија од САД.“ Наши оснивачи су одлучили да ће држава Израел бити за јеврејски народ. Наше је право да сачувамо нашу јединственост и да се ничега не плашимо,” рекао је он.

Постоји заправо неколико верзија предлога закона и било је планирано да се о њјима гласа у среду али је одлучено да се гласање одложи за наредно недељу. Све верзије подржавају да Хатиква ( Нада) остане национална химна, државне симболе, коришћење хебрејског календара, закон о повратку Јевреја и гарантују слободу приступа светим местима и штите их.

Нетанијаху се у понедаљак зарекао да ће закон бити усвојен, упркос претњи осетљивој коалициној влади. Он је међутим оставио могућност да се закон ублажи. Њиме ће се званично Израел идентификовати ка национална држава јеврејског народ, али је начин на који трврдолинијаши желе да буде исписан изазвао је критике да је раситички, навео је Асошијетед прес.

Предлог закона изражава чињеницу да је Израел национална држава јеврејског народа и само његова, уз очување права сваког појединачног грађанина државе Израел”, рекао је Нетанијаху.

Највише забринутости пак изазива предлог да јеврејски закон буде инспирација за законодавство и брисање арапског као званичног језика.

Арапски посланик Ибрахим Сарсур оценио је да ће то довести у опасност врло осетљиве односе између јеврејске већине и арапске мањине у Израелу, која чини 20 посто од 8 милиона становника. Ливни је упозорила да би због тог закона Нетанијахуова коалиција могла да се распадне и суочи с превременим изборима.

О закону се расправља у време појачане напетости између израелских Јевреја и израелских Арапа. Током протеклог месеца у палестинским нападима убијенео је 11 Израелеца. Највише напада било је у Јеруслиму али се насиље шири на друге делове Израела и Западну обалу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер