четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стефан Санино: Дијалог с Приштином - корак у правом смеру
Хроника

Стефан Санино: Дијалог с Приштином - корак у правом смеру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

БЕОГРАД - Заменик генералног директора Директората Европске комисије за проширење Стефано Санино изјавио је да остварење пуне сарадње Београда с Трибуналом у Хагу не би требало да буде проблематично, будући да постоји изражена политичка воља, као и да је започети дијалог с Приштином корак у правом смеру - према чланству у ЕУ.

Он је у интервјуу "Политици" истакао да је сада право време да се реконструисана Влада Србије до краја посвети спровођењу реформи и да верује да ће држава и грађани заједно са ЕУ радити на послу који претходи чланству.

Када је реч о мишљењу и препоруци ЕК у вези с кандидатуром Србије, то је одлука која ће бити донета на основу више елемената, рекао је Санино, додавши да је комесар Штефан Филе био веома јасан и набројао све елементе.

Санино је прецизирао да су то - владавина права, реформа правосуђа, борба против организованог криминала и корупције, финансирање партија, бланко оставке, оцена регионалне сарадње, сарадња с Трибуналом у Хагу.

"Донећемо суд о томе на основу резултата рада у свим областима. Доста је урађено, али има још посла који треба обавити... Верујем да реконструисана Влада сада може да се фокусира на приоритете које је сама одредила и који су исти као и европски. Сада треба наставити посао и сарађиваћемо веома блиско наредних месеци, знајући да није остало још много времена", казао је он.

На питање како види повезивања учлањења Србије у НАТО-у са чланством у ЕУ, он је казао да "то свакако није услов за чланство, то је суверено право сваке државе да одлучи којој организацији жели да припада".

"Не могу да говорим у име НАТО-а, али оно што могу да кажем јесте да неке државе чланице ЕУ нису чланице НАТО-а, као и да неке европске чланице НАТО-а нису у ЕУ", казао је Санино.

Што се тиче правосудне реформе, он је казао да је било почетних тешкоћа али да она сада „иде у добром смеру".

"Мислим да је, ако изузмемо почетне проблеме који су идентификовани до краја прошле године, тамо урађен озбиљан посао уз блиску сарадњу са Саветом ЕУ, Венецијанском комисијом и нашим експертима и верујем да смо сада на добром путу".

Санино је рекао да би волео да види конкретне резултате у процедури за реизбор судија и тужилаца, наводећи да је уверен да ће се то десити, "јер видимо озбиљност министарке правосуђа (Снежане Маловић) и њених колега који раде на том питању".

Италијански депломата, који је као шеф ОЕБС-а део живота провео у Београду, казао је да су председник Србије, влада и скупштина направили неке "важне изборе", наводећи да су Резолуција о Сребреници и посета Вуковару "веома важни елементи који показују да је земља у стању да разуме тешкоће с којима је била суочена, али и способност да гледа напред налазећи пут помирења са суседима".

"Сарадња с Хагом не би требало да је проблематична, али напори и посвећеност морају бити појачани. Када је реч о Косову, разумем да је то веома осетљиво питање за Србију. Мислим да је одлука о заједничкој резолуцији Србије и ЕУ у УН била добра, као и одлука о започињању дијалога с Приштином у веома конструктивном духу сарадње", казао је он.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер