уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стефан Каргановић: Значајно што суд БиХ није прихватио квалификацију геноцид
Хроника

Стефан Каргановић: Значајно што суд БиХ није прихватио квалификацију геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јун 2012.

БИЈЕЉИНА – Предсједник невладине организације „Историјски пројекат Сребреница“ Стефан Каргановић оцијенио је као веома значајно то што у случају „Кос“ Суд БиХ није прихватио правну квалификацију геноцид, већ је оптужене осудио за злочин против човјечности на подручју Сребренице.

Напоменувши да још није имао увид у комплетну пресуду, Каргановић је Срни рекао да морају бити проучени разлози зашто је судско вијеће тако поступило.

Он је навео да у овој пресуди стоји да је у Пилици страдало 800 заробљеника, а не 1.200, као што је свједок Дражен Ердемовић тврдио и као што је било прихваћено до сада у свим пресудама Хашког трибунала и Суда БиХ.

„Интересантно је како је 400 људи тако волшебно испарило? Ко је пребројавао жртве, поготово ако се има у виду да је на лицу места ексхумирано између 115 и 124 људи. Материјални докази говоре једно, а произвољне цифре које лансирају тужилаштва БиХ и Хашког трибунала и које усвајају судска већа на оба места су сасвим другачије“, рекао је Каргановић.

Ако се играју цифрама, а материјални докази су нешто више од стотину, каже Каргановић, то указује на тоталну непрофесионалност и политичко усмјерење оба суда. 

Он је упитао хоће ли на сљедећем суђењу бити смањена цифра на 500 и зашто онда није узет број заиста пронађених људских посмртних остатака у Пилици, јер је све мимо тога произвољно и политички мотивисано. 

Франц Кос данас је пред Судом БиХ осуђен на 40 година затвора, Станко Којић 43, Властимир Голијан на 19 година и Зоран Гороња на 40 година затвора. Изречене првостепене казне су међу највишим до сада изреченим у БиХ. 

Судско вијеће Суда БиХ оцијенило је да Тужилаштво није доказало да су Франц Кос, Станко Којић, Властимир Голијан и Зоран Гороња имали геноцидну намјеру, већ их је осудило за злочин против човјечности на подручју Сребренице у јулу 1995. године. 

Правну квалификацију геноцид, коју је Тужилаштво БиХ на терет ставило Косу, Којићу, Голијану и Гороњи, судско вијеће није прихватило, јер је оцијенило да тужилаштво није доказало да су они имали геноцидну намјеру. 

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер