четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стефан Каргановић: Мултимилионска тужба због декларације о Сребреници
Хроника

Стефан Каргановић: Мултимилионска тужба због декларације о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2010.

Оптужница за геноцид у Сребреници не би прошла ни на једном суду у САД - каже за најновији број Недељног Телеграфа Стефан Каргановић, амерички адвокат српског порекла, оснивач и председник невладине организације Историјски пројекат Сребреница. Он наглашава да се излаже становиште само једне стране, засновано највећим делом на фалсификатима и искривљеном тумачењу малобројних чињеница, и додаје да би било који амерички судија буквално избацио из суднице тужиоца са оваквим доказним материјалом.

Овај правни стручњак каже да ни пре десет година ни данас нигде не постоји осам хиљада тела којима би се доказало да је у Сребреници стрељано толико људи, а посебно не геноцид. Он је изненађен и иницијативом за доношење резолуције о Сребреници.

- Многи виђени људи у Београду посипају се пепелом по глави иако појма немају о чињеницама о Сребреници. Своје “знање” заснивају на површним медијским извештајима и пропаганди искључиво једне стране.

Грађане Србије, после евентуалног усвајања декларације, чека мултимилионска тужба од стране Федерације БиХ, која декларацијом добија оно што није могла да оствари пред Медународним судом правде у Хагу - наглашава Каргановић.

Бањалучки форензицар др Љубиша Симић наглашава да се у Сребреници сигурно догодио страшан злочин јер је стрељано неколико стотина муслиманских заробљеника. Међутим, он нагласава да је то ратни злочин, а не геноцид, односно покушај да се једна заједница збрише са лица земље.

Овај форензичар истице да сврха утврђивања тачног броја стрељаних заробљеника нипошто није минимизирање злочина, већ спречавање његове политичке злоупотребе.

- Цифру од 7.300 зртава даје сарајевски документациони центар на челу с Мирсадом Токачом, који је у списак мртвих и несталих од 1992. до 1995. убацио чак и Србе, само да број буде већи. Иако тај центар негира многе српске жртве, чак и масакр у Кравици, кад се оне одбију, остаје око 6.500 бошњацких жртава. А кад се одузму и погинули до јула 1995, а по Токачи их је око 2.500 и око 2.500 несталих, види се да је у Сребреници могло да буде убијено укупно око 1.500 људи.

Међутим, по подацима муслимана, војничке жртве у повлачењу 28. дивизије биле су веће од хиљаду људи, тако да се поново добија реална цифра стрељаних од неколико стотина - каже Симић.

(Недељни телеграф)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер