Хроника

Стефан Јовановић (Народна странка) и Раша Недељков (ЦРТА): За контролу избора потребно 17.000 грађана

Штампа
четвртак, 20. јануар 2022.

 Програмски директор организације ЦРТА Раша Недељков и генерални секретар Народне странке Стефан Јовановић оценили су у Новом дану да ће опозиционим листама бити потребно око 17.000 грађана који су поуздани и обучени, како би се обезбедио регуларност изборног процеса. Они су прецизирали да је на референдуму било 8.150 изборних места, као и да се очекује приближно толико на изборима који ће се одржати 3. априла, а да ће на сваком месту бити потребно присуство најмање две особе. Јовановић поручује да ће коалиција у којој је Народне странка имати представнике на свим изборним местима, док Недељков упозорава да ће контрола изборног процеса бити драстично промењена након доношења нових закона у Народној скупштини.

Резултат управо одржаног референдума о промени Устава, посебно у већим градовима, како кажу у опозицији, даје ветар у леђа за промену власти у Србији. Без обзира на политичке и идеолошке разлике, опозиционари се слажу у једном – да би се то десило, неопходна је темељна контрола на бирачким местима.

Недељков: 8.150 места је било сада на референдуму. Сличан број ће бити на изборима 3. априла. када помножите тај број са два, добијате потребан број људи на бирачким местима

Јовановић каже да на данашњи дан Народна странка са својим коалиционим партнерима има преко 8.500 обучених контролора избора, и да се ова странка претходних годину и по дана спрема за контролу изборног процеса.

"Ми на дан избора морамо да имамо негде око 17.000 људи који ће бранити изборну вољу грађана. И ти контролори, видели смо на изборима у Неготину, није битно да се само појаве, већ да тачно знају начине на које СНС 'муља' са изборним процесом. Можемо рећи да је то војска контролора која тог дана мора бити на бирачком месту", каже Јовановић.

Подсећа да у нашој земљи има око 8.200 изборних места на којима је потребно да буду по два контролора из једне странке, или коалиције.

Додаје да су ти људи пажљиво селектовани од стране локалних одбора и да су обучени за посао који их очекује на дан избора.

Говорећи о опозиционим странкама које су се одлучиле да преко огласа потраже контролоре избора, он наводи да верује да ће и многи људи који нису чланови странака бити заинтересовани да буду на бирачком месту и да "бране изборну вољу људи".

"То се показало и на овом референдуму, а показаће се и на изборима. Неко покушава да прекраја изборну вољу грађана и ти контролори ће бити ту да то спрече", казао је генерални секретар Народне странке.

Недељков оцењује да су огласи за контролоре избора последица тога што инфраструктура странака у Србији које нису на власти прилично слаба.

Јовановић: Исконтролисаћемо овај изборни процес, сачуваћемо изборну вољу грађана

"Претходних неколико изборних циклуса које смо као организација посматрали, показују да није највећи проблем на изборима у Србији изборни дан. Власт не утиче у тој мери на прекрајање воље грађана као што је Милошевић радио, пунио кутије или манипулисао стотинама хиљадама гласова са Kосова и Метохије. Највећи проблеми се дешавају овог момента, тренутно. У процедури у Народној скупштини су пет закона који се мењају. Ти закони доносе огромне промене и једна од највећих је да ће грађани имати далеко мање шансе да улажу приговоре неправилности које уоче", каже Недељков.

Наводи пример да ће моћи да се улажу приговори од стране грађана једино на местима на који они гласају, где се уоче неправилности и где им се ускрате бирачка права.

Недељков: Лоша медијска слика и злоупотреба државних ресурса у кампањи

"Уколико буде било чланова бирачких одбора, они имају право да спроводе закон, односно да спречавају кршење изборног процеса. Да дају инструкције осталим чалановима бирачког одбора шта смеју и шта не смеју да раде. Они имају право да уложе приговор на записник", наводи Недељков.

Упозорава да је на протеклом референдуму уложено само 10 приговора, а да постоје индиције о много већем броју неправилности.

Подсећа да посматрачи на изборима немају право на подношење приговора.

Он као веома важне ствари за предстојеће изборе наводи медијску слику у нашој земљи, као и злоупотребу државних ресурса у самој кампањи.

"То су две ствари која најдраматичније утичу на креирање јавног мњења и могућности да се грађани правовремено и истинито информишу о различитим политикама", каже Недељков.

Помиње да је Александар Вучић као председник државе био 70 пута био уживо у програмима телевизија у децембру, а да је просечно време појављивања 55 минута.

"Тај податак говори колико су нефер услови за различите политичке актере који немају приступ функцији", каже Недељков и констатује да су услови по неким параметрима гори него што су били на претходним изборима.

Говорећи о броју контролора он је навео да је потребно 17.000 људи.

"8.150 места је било сада на референдуму. Сличан број ће бити на изборима 3. априла. када помножите тај број са два, добијате потребан број људи на бирачким местима", наводи Недељков.

Јовановић је оценио да се , након искуства са локалним изборима у Неготину, могу очекивати најразличитији покушаји власти да утиче на изборни процес.

Он је навео да ће свака листа имати своје контролоре на изборима, а да ће колаиција којој припада и његова странка имати представнике на свим бирачким местима у нашој земљи.

"Исконтролисаћемо овај изборни процес, сачуваћемо изборну вољу грађана", поручио је Јовановић.

Оба саговорника су се слажила да су странке одговорне за обуку својих контролора, и да од тога зависи како ће они и да ли ће моћи да уоче неправилности и уложе приговоре уколико постоји сумња на регуларност избора на бирачким местима.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]