субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: У процесу прикључења нема простора за сумњу, већ само за енергију и акцију
Хроника

Штефан Филе: У процесу прикључења нема простора за сумњу, већ само за енергију и акцију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

БЕОГРАД – Комесар ЕУ за проширење Штефан Филе позвао је данас државне институције Србије да, са повећаном агилношћу, спроведу реформске процесе који су услов за позитивно мишљење о српској кандидатури за чланство у ЕУ и поручио да ће ЕУ несебично помагати Београду да „отвори европска врата”.

Обраћајући се на посебној седници посланицима Скупштине Србије, Филе је истакао да је наводни замор у проширењу ЕУ само мит и да је Србија добродошла у европску породицу.

Он је, међутим, нагласио да приближавање ЕУ „није лака и удобна вожња” и да је потребна сагласност политичких чинилаца о кључним и стратешким питањима, у чему би парламент требало да предњачи.

„Ситуација није, лака нарочито када решавате толико питања у тако кратком року, али верујемо да то можете да остварите. У том подухвату нисте сами. Ми смо ту да вам понудимо помоћ и да тај пут пређемо са вама. Ово је наш стратешки пројекат -пројекат доласка Србије тамо где припада - у породицу ЕУ. Нема простора за сумњу, већ само за енергију и акцију”, поручио је Филе, који је посланицима предочио осам приоритета у процесу евроинтеграција.

Према његовим речима, мишљење о кандидатури Србије за чланство у ЕУ је прилика да се пређе на даље кораке у процесу приступања и у заједничком интересу Београда и Брисела је да „Србија постане добра вест на пољу проширења у 2011. години”.

„Мишљење Европске комисије је прилика да се пређе на суштински значајну фазу, а то је статус кандидата, а можда и датум за почетак преговора”, рекао је Филе.

У том процесу, како је истакао, посебан значај имају такозвани политички критеријуми, а то су реформа правосуђа, борба против организованог криминала и корупције, промена изборног законодавства, стварања услова за ефикасан рад регулаторних тела, регулисање имовинских права и поштовање људских права и слобода.

„Ове реформе су хитне јер обезбеђују функционалну демократију и представљају оно што називамо политичким критеријумима. Испуњавење политичких критеријума је од суштинске важности за добијање позитивног мишљења зато што свака земља мора да је функционална демократија да би ЕК дала позитивно мишљење о њеној кандидатури”, казао је Филе.

Он је навео и два додатна приоритета који ће бити од значаја при разматрању кандидатуре Србије, а то су регионална сарадња и пуна сарадња са Хашким трибуналом.

Према његовим речима, ЕУ цени позитиван дух у којем је покренут дијалог Београда и Приштине, а поребно је уложити и знатне напоре у решавање проблема избеглица и расељених лица, односно њихову инклузију.

Каде је реч о неопходности пуне сарадње Србије са Хашким трибуналом, она са становишта ЕУ, према Филеовим речима, није само међународна већ и морална обавеза.

„Сарадња са Хашким судом биће од кључног значаја за заључке у оквиру мишљења Европске комисије и одлуку 27 земаља чланица”, поручио је Филе.

Дачић -Филе о азилантима, није угрожен „бели шенген"

Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић пренео је данас у Београду европском комесару за проширење Штефану Филеу да је број држављана Србије који траже азил у земљама Уније у фебруару био за 35 одсто мањи у односу на децембар прошле године.

Дачић је, у изјави новинарима после сусрета са Филеом, рекао да „не постоји никаква намера” ЕУ да Србији ограничава визну либерализацију због проблема лажних азиланата и најавио да ће крајем априла у Београд доћи експертска мисија Дирекције за проширење ЕУ, која ће се бавити провером спровођења наших обавеза у вези са визном либерализацијом.

По његовим речима, прошле године је 10.000 грађана Србије затражило азил у земљама ЕУ, од тога највећи број у Шведској, чак 60 до 70 одсто.

Дачић је додао да је у сталном контакту са министрима полиције и правде више земаља ЕУ ради решавања овог питања, а да је европском комесару данас предао писмени документ о томе шта је Србија предузела у вези са лажним азилантима.

Министар је истакао да је за МУП Србије најважнија контрола процеса либерализације и испуњавање стандарда и критеријума за добијање статуса кандидата и, касније, за пуноправно чланство Србије у ЕУ.

Дачић је казао да је са Филеом разговарао и о извештају експертских комисија ЕУ, нарочито у борби против корупције и организованог криминала.

Европска комисија доставила Србији последња додатна питања

БЕОГРАД – Канцеларија за европске интеграције Владе Србије саопштила је данас да јој је Европска комисија доставила последњи сет од 629 додатних питања која се највећим делом односе на појашњења већ достављених информација на Упитник ЕК.

Додатна питања су из области политичког и економског критеријума, правосуђа и основних права, правде, слободе и безбедности и заједничке спољне и безбедносне политике, наводи се у саопштењу.

Додатна питања, која су достављена 25. марта, односе се на одговоре на Упитник ЕК, који су представници Владе предали 31. јануара 2011. године, навела је Канцеларија за европске интеграције.

У највећем броју, она се односе на појашњење већ достављених информација разврстаних по преговарчким поглављима, али постоји и одређени број суштински нових питања, навела је та Канцеларија.

Одговори на додатна питања биће достављени Европској комисији пре краја треће недеље априла, односно до Ускршњих празника, пише у саопштењу.

Упитник ЕК представља званични инструмент којим ЕУ процењује спремност државе да започне процес приступања. На основу добијених одговора из Србије, као и процене експертских мисија, али и резултата текућих реформи, ЕК израђује Мишљење (Авис) о томе да ли је земља спремна за статус кандидата, као и колико је спремна за преговоре о уласку у чланство.

Објављивање Мишљења очекује се 12. октобра, а за стицање статуса кандидата, потребно је и да позитивно мишљење Комисије једногласно подрже државе чланице ЕУ, истакла је Канцеларија за европске интеграције.

Тадић и Филе: Образовање кључно за свеукупни развој

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић и европски комесар за проширење Штефан Филе истакли су данас у Београду на отварању конференције о међународној сарадњи у високом образовању да је оно кључно за свеукупни развој друштва.

„Најбржи и најлакши начин да се смање разлике у развијености јесте инвестиција у образовање”, рекао је Тадић на отварању скупа поводом 20 година Темпус програма Европске уније за сарадњу у високом образовању.

Тадић је рекао да се у „средишту развоја цивилазије налази образовање, а у средишту тог развоја налази се наука” и подвукао да је „образовање суштински најзначајнији ресурс наше цивилизације”.

Филе је рекао да је образовање „кључни чинилац за друштвени и економски развој”.

Он је казао да је Темпус програм јединствени инструмент развоја и најстарији програм ЕУ за сарадњу у образовању као и да је фокусиран на дугорочни развој.

Филе је рекао да је Србија један од главних партнера у програму Темпус и да је за период 2007-2013. издвојено 200 милиона евра за око 236 пројеката.

Тадић и Филе су подсетили да је Темпус програм започет пре 20 година у оквиру ЕУ и са земљама које су тежиле да постану чланице Уније, али да је после проширен и на Западни Балкан, источну Европу, Блиски исток и северну Африку.

Српски министар просвете и науке Жарко Обрадовић је казао да данашњи скуп има за циљ да се сагледа оно што је урађено у последњих 20 година и да се размотре могућности за даљи развој.

На отварању конференције говорила је и директорка Генералног директората ЕК за развој и сарадњу ЕуропеАид Франческа Моска.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер