субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Прилика за нову фазу у придруживању
Хроника

Штефан Филе: Прилика за нову фазу у придруживању

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

Европски комесар за проширење Штефан Филе поручио је у Београду да мишљење Европске комисије (ЕК) о кандидатури Србије представља савршену прилику да се пређе на следећу фазу у придруживању - а то је могући статус кандидата, а можда и датум за почетак преговора.

Филе је у обраћању посланцима у Скупштини Србије поручио да је прикључење Србије породици европских народа реално и да је тај циљ на дохват руке, али да је за добијање позитивног мишљење ЕК о кандидатури Србије потребно испунити политичке критеријуме што је, навео је, од суштинске важности.

"Та прилика вам се указује ове године. Дали смо вам мапу пута, кључне области које је Влада Србије унела у акциони план и које треба реализовати", рекао је Филе и истакао да је у наредних неколико недеља и месеци неопходно најхитније спровести унутрашње реформе.

Као приоритете на путу придруживања, Филе је навео реформу правосуђа и борбу против организованог кримила и корупције, а нарочито је истакао да је пуна сарадња са Хашким трибуналом од кључног значаја за мишљење ЕК.

"Сарадња са Хашким трибуналом биће од кључног значаја за закључке у оквиру мишљења, као и за одлуку 27 држава чланица (ЕУ)", казао је Филе и додао да је сарадња са Трибуналом не само међународна, него и морална обавезе јер је потребно обезбедити правду за жртве и остварити дугорочно искрено помирење.

Филе је навео да су приоритети Србије на путу ка ЕУ и промена изборног законодавства, адекватно фунцкционисање независних регулаторних тела, утврђивање правне сигурности и имовинских права, заштита људских права и слобода, помирење и регионална сарадња, као и питање Косова.

Европски комесар је казао да је 2011. година великих могућности на пољу политике проширења за цео регион западног Балкана а посебно за Србију и истакао да је мит да је завладао замор прошерења, али да процес прикључења ЕУ није "лагана и удобна вожња". Према његовим речима, потребна је широка сагласност у Србији о кључним стратешким циљевима и законима, а да је парламент управо та институција у којој ће се одвијати дијалог међу политичким партијама јер су дискусије о ЕУ од суштинског значаја.

Говорећи о неопходности хитног споровођења реформи у Србији, Филе је истакао да ЕУ цени почетак реформе правосуђа али да је у том процесу било недостатака и да очекује да Високи савет судства и Држвано веће тужилаца размотре процес реизбора носилаца правосудних функција на основу јасних и транспарентних критеријума и упутстава.

Када је реч о борби против корупције, европски комесар је истакао да је неоходно ојачати правни оквир и да Србија мора да објави рат организованом криминалу и корупцији без толеранције, тако да нико не остане изнад закона. Филе је навео да је потребно да Србија усвоји закон о финансирању политичких странака у складу са стандардима ЕУ и препорукама Венецијанске комисије, нову стратегију за борбу против корупције заједно са акционим планом, а да посебну пажњу треба посветити јавним набавкама јер је то, казао је, област веома подложна корупцији.

Филе је поздравио ангажман председнице парламента Славице Ђукић-Дејановић на припреми текста измена изборног законодавства, наводећи да је неопходно укинути бланко оставке и поштовати редослед кандидата на изборним листама.

Комесар је похвалио и ангажман Славице Ђукић-Дејановић на изменама Пословника који регулишу однос парламента и независних тела које, навео је, треба да унапреде демократску контролу.

Говорећи о помирењу и регионалној сарадњи, Филе је казао да Европска комисија жели да види позитивне кораке на испуњење практичних потреба свих људи који живе на Косову и да ЕК цени позитиван дух у којем је покренут дијалог Београда и Приштине. "Надамо се да ће обе стране извући најбоље решење из овог импулса", казао је Филе.

Европски комесар за проширење навео је да су недавно учињени важни кораци ка помирењу у региону, као што су усвајање Резолуције о Сребреници у Скупштини Србије и састанак председника Србије и Хрватске, Бориса Тадића и Иве Јосиповића, у Вуковару. Он је казао да Србија није сама на европском путу и да је показатаљ да ЕУ жели присније везе са Србијом ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању у Европском парламенту и у парламентима две трећине држава чланица ЕУ.

Филе је рекао да је позив да се данас обрати посланицима у парламенту прихватио као част и показатељ важности коју Србија придаје својој европској будућности, а на те речи европског комесара посланици су аплаудирали.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер