субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Помоћ Косову да се приближи ЕУ
Хроника

Штефан Филе: Помоћ Косову да се приближи ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. јануар 2010.

БРИСЕЛ – Новоименовани европски комесар за проширење Штефан Филе изјавио је, у Европском парламенту (ЕП) у Бриселу, да ће Европска комисија помоћи Косову да се приближи Европској унији и покренути и дијалог о могућем укидању виза.

Косово ће бити укључено у дијалог с Бриселом о укидању виза ЕУ, али је с тим у вези „први приоритет безбедност грађана Европске уније”, ставио је до знања Филе у образложењу смерница свог рада и расправи с посланицима Спољнополитичког одбора ЕП.

Он је нагласио да је потребан структурни дијалог о дугорочној перспективи европских интеграција Косова, с тим да Приштина мора испунити за то све нужне услове.

На посланичко питање како гледа на могућност да се Србија, с обзиром на успехе у европским реформама, нађе пред вратима Уније, а да не буде решен однос Београда и Приштине, Филе је узвратио да се веома нада да ће ЕУ о томе с Београдом имати „конструктиван дијалог у процесу уласка Србије у чланство ЕУ “.

Он је додао да се „јако нада да нас то питање неће одвући од процеса приступања” Србије ЕУ.

Европски комесар за проширење, за кога ЕП 26. јануара треба да оцени да ли је способан да обавља ту дужност, указао је и на то да Међународни суд правде треба да донесе мишљење о питању независности Косова.

„И признајемо да у ЕУ немамо једногласје јер неке земље нису признале независност Косова, јединство постоји око ангажовања на Косову, а не да се Косово остави изван оквира европске интеграције”, казао је Филе.

„Европска комисија је”, према његовим речима, „отуд прошле године припремила више иницијатива, које су неутралне у односу на статус Косова”.

Али је циљ да се Косову помогне да се приближи ЕУ.

„А кад је у питању дијалог ЕУ-Србија, веома поздрављам напредак у Србији и захтев Београда за добијање статуса кандидата за чланство”.

Истакавши да се јако нада да то неће Србију и ЕУ одвући од процеса и циља уласка у чланство, комесар за проширење је закључио уверењем да ће доћи до конструктивног дијалога, кад је у питању однос Београд-Приштина, у склопу припрема Србије за улазак у чланство Уније.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер