среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стална делегација Србије при НАТО: Потребно је објаснити грађанима Србије велики значај сарадње са НАТО
Хроника

Стална делегација Србије при НАТО: Потребно је објаснити грађанима Србије велики значај сарадње са НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јун 2016.

Стална делегације Србије у скупштини НАТО су се у разговору са делегацијом Секретаријата НАТО сагласила да је неопходно објаснити грађанима потребу сарадње.

У саопштењу Скупштине Србије наведено је да је шеф сталне делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО Драган Шормаз упознао делегацију Секретаријата НАТО са парламентарном контролом и надзором над радом служби безбедности, као и са радом Одбора за одбрану и унутрашње послове и Одбора за контролу служби бебездности.

"Мислим да је учињен огроман напредак у начину на који се Парламент изборио за своју позицију, када је у питању контрола рада агенција и министарстава, у односу на 2000. годину када сам први пут постао народни посланик", казао је Шормаз.

Он је додао да Србија има један од ретких парламената у Европи који се изјашњава о учешћу у мировним мисијама УН и ЕУ широм света.

Како је навео, претходни сазив Скупштине Србије је све споразуме са НАТО разматрала на пленуму и доносила их једногласно.

Члан делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО Дубравка Филиповски казала је да су народни посланици заинтересовани за спровођење ИПАП и Резолуције 1325 - Жене, мир и безбедност.

Она је додала да применом те резолуције у Србији има 7,8 одсто жена војника, али још увек не и жене генерала.

Члан делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО Бранислав Блажић казао је да Србија има јасан политички циљ, а то је да буде фактор стабилности на Балкану, будућа чланица ЕУ, али и војно неутрална држава.

Влада Србије је 24. фебруара 2011. године донела Закључак о покретању процедуре за израду ИПАП-а, да би 20. децембра 2014. године усвојила овај документ, док је на Северноатлантском савету усвојен 15. јануара 2015. године, чиме је сарадња под окриљем овог механизма Програма "Партнерство за мир" практично отпочела.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер