петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ССП: Српска власт је највећем загађивачу - кинеској компанији "Зиђин копер Србија" уместо казне дала два милиона евра помоћи
Хроника

ССП: Српска власт је највећем загађивачу - кинеској компанији "Зиђин копер Србија" уместо казне дала два милиона евра помоћи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. април 2021.

Странка слободе и правде (ССП) оценила је да је Србија једина држава чија је власт највећем загадјивачу, кинеској компанији "Зиђин копер Србија", уместо казне дала два милиона евра као помоћ привреди због пандемије вируса корона.

Председник Ресорног одбора за екологију и животну средину ССП Игор Радошевић рекао је да је та кинеска компанија и поред пандемије остварила рекордне резултате пословања, и да је крајем 2018. године, када су дошли у Бор, тона бакра коштала 5.400 евра, док сада вреди скоро 50 процената више – 7.800 евра.

„Огроман профит компанија ‘Зиђин копер Србија’ је одбила да уложи у испуњавање еколошких стандарда на шта их обавезује закон Србије, јер их никада није интересовало што од последица загађења у Србији дневно умире 30 људи“, рекао је Радошевић у писаној изјави.

Навео је да је „успешно пословање те компаније довело до уништавања Борске реке, коју данас зову мртва река и реке Пек у Мајданпеку због које су грађани Кучева остали без пијаће воде“ а за то нико још није сносио одговорност.

„‘Зиђин копер’ је у Кини више пута осуђена због тешког загађења животне средине због чега је морала да плати милионске казне. Министарство животне средине Кине је више пута опомињало компанију због неиспуњавања еколошких стандарда“, истакао је Радошевић.

У саопштењу је додао да је Зиђин такодје испустио 9.100 квадратних метара токсичног отпада у реку Тинг у Кини, што је изазвало помор четири милиона риба, а да је руководство компаније „пробало да заташка“ скандал и да подмити новинаре.

„Као реакцију на овакво пословање Норвешки државни пензиони глобални фонд је искључио Зиђин из портфолија због могућности да опет буду одговорни за тешко уништавање животне средине“, рекао је Радошевић.

Подсетио је да је Бор због пословања те компаније постао најзагађенији град, чије последице осећају и грађани Румуније, удаљене 25 километара и Бугарске, која је удаљена 43 километара и које су већ најавиле тужбе против Србије због загађења.

(Бета)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер