четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Српски политичари о референдуму у Грчкој
Хроника

Српски политичари о референдуму у Грчкој

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

У реаговању на резултате референдума у Грчкој посланик СНС-а Александар Јовичић каже да је Ципрас пријатељ Србије, иако не постоји сагласност по питању економских мера. Тешко је решити кризу без реформских процеса, сматрају у СПС-у. Покрет социјалиста оценио да је то победа нове Европе док шеф посланичке групе Демократске странке Борислав Стефановић каже да је то тријумф над нехуманим мерама штедње.

Посланик Српске напредне странке Александар Јовичић изјавио је да је премијер Грчке Алексис Ципрас пријатељ Србије и да ћемо са њим увек имати добре политичке односе, иако нисмо сагласни по питању економских мера.

"Грчки народ одлучује о својој судбини. Ми ћемо са премијером Ципрасом увек имати добре политичке односе, иако се не слажемо у економским мерама", рекао је Јовичић Танјугу, подсетивши да ће Ципрас ускоро посетити Београд.

Јовичић је, међутим, оценио да су "најбеднији" они који и после резултата референдума у Грчкој, који је показао да је већина Грка одбацила предлог међународних поверилаца, показују неодговорност тиме што су против озбиљних мера које ће оздравити српску економију.

"Управо они који су лоповлуком уништили Србију, попут Борислава Стефановића, Бојана Пајтића, Бориса Тадића и осталих, којима данас смета одговорна политика. Они који су опљачкали Србију и осиромашили њене грађане данас су против одговорних и озбиљних економских мера и мисле да могу на шеретлук да добију нешто у будућности. То говори најбоље о њима и да су спремили још превара за српски народ", навео је Јовичић.

Он је додао да ће, без обзира на оне који су симбол уништења Србије, озбиљност и одговорност на крају победити и да ће Србија бити економски здрава и модерна држава.

Победа грчког премијера Алексиса Ципраса је победа нове Европе, оценио је директор Покрета социјалиста Братислав Југовић, по објављивању резултата референдума.

"Све победе друга Ципраса, па и ова, снажан су ударац људождерском капитализму и нова нада за живот по мери достојанственог човека", истакао је Југовић у писаној изјави достављеној Танјугу.

Према његовим речима, исходом референдума у Грчкој послата је порука да партије истинске левице треба да делују снажно и уједињено и да истарају у намери да се створи свет у коме су банке у функцији развоја, а не у функцији стварања дужничког ропства чинећи сиромашне сиромашнијима, а богате богатијима.

"Грчки народ је данас донео одлуку да цела Европа мора бити достојанствена", написао је Југовић и истакао да "тамо где је цивилизација настала, тамо је данас цивилизација победила".

Шеф посланичке групе Демократске странке Борислав Стефановић изјавио је да је победа грчког премијера Алексиса Ципраса на референдуму тријумф над нехуманим и катастрофалним мерама штедње и уценама које су наметнуте грчком народу, и рађање нове Европе солидарности и једнакости.

"То је победа Европе која се враћа својим изворним коренима и која неће дозволити да људи који нису бирани одлучују о буџетима националних држава и о томе на који начин ће се спроводити пореска политика", рекао је Стефановић.

Стефановић је рекао да још много тешкоћа чека грчку владу, али да је концепт ММФ-а и политика штедње према овом делу Европе на уштрб грађана, који спроводи и српска влада, доживео огроман пораз.

Заменик шефа посланичке групе СПС-а Ђорђе Милићевић изјавио је да ће Грчка тешко превазићи кризу без реформских процеса.

Милићевић је рекао да је референдум, који је показао да је већина Грка одбацила предлог међународних поверилаца, унутрашње питање Грчке, да је најважније да та земља нађе решење за кризу.

"Најважније је да се нађе решење за кризу и ми им желимо да у томе успеју, али лично мислим да је веома тешко доћи до жељених резултата и до реализације постављених циљева без реформских процеса", рекао је Милићевић.

Резултат грчког референдума је на известан начин дезавуисање владајуће немачке идеологије штедње и буџетске дисциплине у Европи, а од начина на који Немачка одлучи да одговори на овај изазов, зависи даља судбина Грчке и еврозоне, оценио је програмски директор Центра за међународну сарадњу и одрживи развој Никола Јовановић.

"Једна могућност је да се направе одређене концесије Грчкој у евентуалном трећем пакету помоћи, али вероватнија опција је да ће Немачка сада гурати Грчку из еврозоне, као казну за расписивање референдума и прошлонедељно напуштање преговора", рекао је Јовановић.

Грчки премијер Ципрас је добио снажну подршку на референдуму, тако да остаје једини могући саговорник у евентуалним даљим преговорима са ЕУ, сматра Јовановић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер