Početna strana > Hronika > Srećko Đukić: Srbija nema nikakvu ekonomsku korist od sporazuma sa Evroazijskom unijom
Hronika

Srećko Đukić: Srbija nema nikakvu ekonomsku korist od sporazuma sa Evroazijskom unijom

PDF Štampa El. pošta
subota, 21. septembar 2019.

 Srbija od potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom (EAEU) neće imati nikakvu ekonomsku korist, ali bi mogla da ima štetu na svom putu ka članstvu ka EU, izjavio je za N1 karijerni diplomata Srećko Đukić.

 Srbija bi, kako je prethodno najavljeno, 25. oktobra trebalo da potpiše Sporazum o slobodnoj trgovini sa EAEU, ali spekuliše se da bi to moglo da se desi i nekoliko dana ranije, tokom posete ruskog premijera Dmitrija Medvedeva za Dan oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, 20. oktobar.

Srbija, međutim, već godinama ima ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom i sporazum sa EAEU joj ne donosi gotovo ništa više sa ekonomskog stanovišta, ocenio je Srećko Đukić u Novom danu TV N1.

Sporazum omogućava ulazak Srbije na nova tržišta, poput Kirgistana ili Jermenije, ali je Đukić istakao da je reč o nerazvijenim i udaljenim ekonomijama, skromnog BDP-a i malih mogućnosti za rast trgovinske razmene.

Približavanje EAEU bi, s druge strane, moglo da predstavlja problem u odnosima sa Evropskom unijom, upozorio je gost Novog dana.

"Prvo što treba očekivati je da stepen usaglašenosti spoljne politike Srbije sa EU padne tačno za potpisivanje tog sporazuma. Na političkom, geostrateškom planu, taj sporazum donosi drugo usmerenje. Postavlja se pitanje gde je usmerena Srbija - ka EU ili EAEU", ukazao je Đukuć.

Podsetio je da Srbija praktično više ne prati spoljnu politiku EU, i to ne samo prema Rusiji, već i prema drugim državama u Africi, Aziji i Latinskoj Americi.

Komentarišući objašnjenje državnih vlasti da će svi sporazumi o slobodnoj trgovini sa trećim zemljama prestati da važe ulaskom Srbije u EU, Đukić je istakao da su evrointegracije proces i da je nemoguće prekinuti sve odnose preko noći, već da se za nove odnose sa Rusijom i ostalim zeljma, treba postepeno pripremati.

"Morate i zatvoriti određena poglavlja. Ne možete čekati da uđete u EU, pa da zatvorite određena poglavlja (...) Stavlja se akcenat na političku težinu tog sporazuma, hoće se reći 'Imamo još neki drugi izbor, osim vas'", ocenio je Đukić.

Kazao je i da se Rusija trudi da razvija najbolje moguće odnose sa Briselom, dok je u Srbiji na snazi "talas antievropske histerije".

Teza kako bi Srbija mogla da bude spona između EU i Mosve je, prema njegovoj oceni, davno prošla priča i to je, kako je dodao, mogla da bude samo Jugoslavija u tadašnjem odnosu snaga u svetu.

"Od bipolarnog sveta, danas je i unipolarni svet pri kraju, danas je globalni svet u pitanju. Srbija sa 50 milijardi dolara BDP-a da igra posredničku ulogu, to je apsolutna utopija", uveren je Đukić.

Istakao je i da o samoj EAEU nema negativno mišljenje, i da je reč o dobrom projektu integracija za Rusiju i zemlje koje je okružuju. Reč je o, kako je objasnio, pokušaju kopije obrasca EU na istoku koji zasad beleži solidne rezultate.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner