четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срећко Ђукић: Србија нема никакву економску корист од споразума са Евроазијском унијом
Хроника

Срећко Ђукић: Србија нема никакву економску корист од споразума са Евроазијском унијом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. септембар 2019.

 Србија од потписивања Споразума о слободној трговини са Евроазијском економском унијом (ЕАЕУ) неће имати никакву економску корист, али би могла да има штету на свом путу ка чланству ка ЕУ, изјавио је за Н1 каријерни дипломата Срећко Ђукић.

 Србија би, како је претходно најављено, 25. октобра требало да потпише Споразум о слободној трговини са ЕАЕУ, али спекулише се да би то могло да се деси и неколико дана раније, током посете руског премијера Дмитрија Медведева за Дан ослобођења Београда у Другом светском рату, 20. октобар.

Србија, међутим, већ годинама има уговоре о слободној трговини са Русијом, Белорусијом и Казахстаном и споразум са ЕАЕУ јој не доноси готово ништа више са економског становишта, оценио је Срећко Ђукић у Новом дану ТВ Н1.

Споразум омогућава улазак Србије на нова тржишта, попут Киргистана или Јерменије, али је Ђукић истакао да је реч о неразвијеним и удаљеним економијама, скромног БДП-а и малих могућности за раст трговинске размене.

Приближавање ЕАЕУ би, с друге стране, могло да представља проблем у односима са Европском унијом, упозорио је гост Новог дана.

"Прво што треба очекивати је да степен усаглашености спољне политике Србије са ЕУ падне тачно за потписивање тог споразума. На политичком, геостратешком плану, тај споразум доноси друго усмерење. Поставља се питање где је усмерена Србија - ка ЕУ или ЕАЕУ", указао је Ђукућ.

Подсетио је да Србија практично више не прати спољну политику ЕУ, и то не само према Русији, већ и према другим државама у Африци, Азији и Латинској Америци.

Коментаришући објашњење државних власти да ће сви споразуми о слободној трговини са трећим земљама престати да важе уласком Србије у ЕУ, Ђукић је истакао да су евроинтеграције процес и да је немогуће прекинути све односе преко ноћи, већ да се за нове односе са Русијом и осталим зељма, треба постепено припремати.

"Морате и затворити одређена поглавља. Не можете чекати да уђете у ЕУ, па да затворите одређена поглавља (...) Ставља се акценат на политичку тежину тог споразума, хоће се рећи 'Имамо још неки други избор, осим вас'", оценио је Ђукић.

Казао је и да се Русија труди да развија најбоље могуће односе са Бриселом, док је у Србији на снази "талас антиевропске хистерије".

Теза како би Србија могла да буде спона између ЕУ и Мосве је, према његовој оцени, давно прошла прича и то је, како је додао, могла да буде само Југославија у тадашњем односу снага у свету.

"Од биполарног света, данас је и униполарни свет при крају, данас је глобални свет у питању. Србија са 50 милијарди долара БДП-а да игра посредничку улогу, то је апсолутна утопија", уверен је Ђукић.

Истакао је и да о самој ЕАЕУ нема негативно мишљење, и да је реч о добром пројекту интеграција за Русију и земље које је окружују. Реч је о, како је објаснио, покушају копије обрасца ЕУ на истоку који засад бележи солидне резултате.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер