Хроника

Срећко Ђукић, бивши амбасадор Србије у Белорусији: Лукашенко је опозицију увек сматрао непријатељским фактором са којим не треба разговарати; Мислим да је његова будућност овим запечаћена

Штампа
среда, 12. август 2020.

Бивши амбасадор у Белорусији Срећко Ђукић изјавио је у емисији Дан уживо да је Литванија увек била отворена за "то мало опозиције што је било у Белорусији". "Они су се тамо увек склањали, налазили дом и убежиште од репресивног апарата и Лукашенка који је увек имао негативан став о опозицији. Он и данас сматра да је она непријатељски фактор и да са њом не треба никад разговарати", каже Ђукић.

Опозициона кандидаткиња на председничким изборима у Белорусији Светлана Тихановскаја, која оспорава поновни избор председника Александра Лукашенка, побегла је у Литванију, јавио је литвански министар спољних послова Линас Линквесијус.

Према речима Ђукића, Литванија је увек била отворена за "то мало опозиције што је било у Белорусији".

"Они су се тамо увек склањали, налазили дом и убежиште од репресивног апарата и Лукашенка који је увек имао негативан став о опозицији. Он и данас сматра да је она непријатељски фактор и да са њом не треба никад разговарати", каже Ђукић.

Како је рекао, сви Лукашенкови избори од 1994. до данас "били су пропраћени мањим или већим немирима, демонстрацијама, жртвама, проливањем крви...".

"Али, ови су надмашили све остале", каже.

Истиче да је Белорусија полицијска држава.

"Држава која има по глави становника највећи број полицајаца, људи у униформи, било да су КГБ, било да су друге специјалне службе", каже.

На питање о НВО у Белорусији, Ђукић каже да "све НВО које се евентуално праве плаћају толики порез да их је немогуће основати тамо".

"Оне уопште не могу да раде, људи који се тиме баве врло често заглаве у затвору, многи опозиционари су платили дугим затворским казнама. Као и опозиција, ако има нешто тих опозиционих партија, онда се терају кроз иглене уши, не могу бити регистроване у некој кући, већ морају изнајмити неки простор...", објашњава.

Према његовом мишљењу, Лукашенко више није Лукашенко.

"Овим што чини, и ако остане и ако победи, са том својом репресивном машином коју је ставио у погон, а она је заиста велика, Лукашенко је начет. Мислим да је његова будућност овим запечаћена. Он при свим тим изборима игра мало на карту запада, мало на карту Русије. Да би Русију учинио љубоморном, тако што чини неке кораке ка западу, а западу дао светло да је спреман да се одвоји од Русије. Лукашенко је рекао Путину да 'више није последњи диктатор у Европи, него први'", каже Ђукић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]