среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђан Дармановић: СПЦ се плаши губитка монопола у Црној Гори - то неће посебно утицати на наше односе са Србијом
Хроника

Срђан Дармановић: СПЦ се плаши губитка монопола у Црној Гори - то неће посебно утицати на наше односе са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јул 2019.

 Српска православна црква (СПЦ) у Црној Гори плаши се губитка неких монопола у неким стварима, и никаквог безакоња и отимања имовине неће бит, што гарантују одредбе предложеног закона о слободи вјероисповијести, оцијенио је шеф црногорске дипломатије Срђан Дармановић.

Он је подсјетио да је закон наишао на прихватање свих вјерских заједница у Црној Гори, осим Српске православне цркве, која нарочито потенцира питање имовине.

"Међутим, нацрт тога закона наишао је на позитивно мишљење Венецијанске комисије уз одређење приједлоге. Морам да кажем, јер сам и сам члан тог тијела, да Венецијанска комисија никада не би прихватила законски текст који би био у супротности са европским стандардима. Или пак који би могао бити оборен пред Европским судом за људска права. Озбиљни људи су се тиме бавили. И мислим да нема опасности које потенцира Српска православна црква у Црној Гори. Мислим да је нешто друго посриједи – да се СПЦ плаши губитка неких монопола у неким стварима. Никаквог безакоња и отимања имовине неће бити и то гарантују одредбе закона", рекао је Дармановић за Глас Америке.

Он сматра да се ради о томе да ће држава одредити која ће културна добра Црне Горе доћи под државну имовину.

"Али ће коришћење остати исто. Постоји интересантан документ о храму Светог Саве у Београду. Корисник је Српска православна црква а власник држава. У Црној Гори се ништа другачије неће десити сем таквог модела који је уобичајен", рекао је министар вањских послова.

На питање како утиче на односе Србије и Црне Горе и како ће утицати, Дармановић је рекао: "На наше односе неће посебно утицати – сем уколико не буде додатних проблема између СПЦ и црногорске државе".

Говорећи о томе да ли се ово питање политизује, Дармановић је одговорио да је СПЦ "прије свега политички чинилац у Црној Гори па онда вјерски".

"Али мислим да и црквени великодостојници схватају да неће бити онога о чему они говоре. Да је то прилично исфорсирано. Да ће се дијалог вратити у неке рационалније оквире", рекао је Дармановић.

Осврнуо се и на истраживање Центра за демократију и људска права, које показује да је опала подршка грађана чланству у ЕУ, али и низак ниво повјерења у Скупштину, Владу и предсједника државе, док високо повјерење имају Војска и Српска православна црква.

"Истраживања јавног мњења се врше често. И ти успони и падови су типични. Зависи од периода у ком се истраживања врше. Питање је какви ће се трендови задржати. Падова и успона је за све институције увијек било. Истина војска и СПЦ су увијек држали висок ниво повјерења у народу. Овдје је много важније то, што сте ви назвали, опадање повјерења у Европску унију… Али и оно може бити коњуктурно – врло брзо се може вратити. Можда је неуспјех у политици проширења у 2019. години, затим неки ставови који се могу чути од највиших представника Европске уније (челника држава ЕУ о томе да ће проширење бити одложено до реформе Уније) отварају питање не само међу политичарима, него и грађанима на Западном Балкану о чему се ту заправо ради", рекао је Дармановић.

(РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер