четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђан Дармановић: Црна Гора је имала своје резерве према решењу питања Косова заснованом на размени територија, али ако се "две земље сложе", Подгорица ће то поздравити
Хроника

Срђан Дармановић: Црна Гора је имала своје резерве према решењу питања Косова заснованом на размени територија, али ако се "две земље сложе", Подгорица ће то поздравити

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. фебруар 2019.

Црна Гора је имала своје резерве према принципу решавања питања Косова заснованог на размени територија, рекао је шеф црногорске дипломатије Срђан Дармановић, али је додао да ће, ако се, како је рекао, "две земље сложе", Подгорица то поздравити.

Дармановић је то рекао у интервјуу за Глас Америке одговарајући на питање како види расплет те ситуације и да ли га види у доголедно време.

- Из бивше Југославије су нам остала два велика наслеђа која треба да решимо. Једно су односи Србије и Косова, а друго је стабилизација Босне и Херцеговине као земље која би кренула истим путем као и остали - европским и, ако хоће, атлантским интеграцијама - рекао је Дармановић.

Оцењујући да су и једно и друго веома захтева питања, Дармановић каже да Црна Гора подржава све што доприноси миру у региону.

- Подржавали смо сваки дијалог Србије и Косова. И овај садашњи који је у извесном застоју. Ми смо имали своје резерве према принципу решавања проблема који је био заснован на размени територија, мада уколико се две земље сложе, ми само можемо то да поздравимо - казао је Дармановић.

Дармановић је навео да Црна Гора поџава сваки догвор представника двеју страна

Али, додао је, знајући западни Балкан, имали смо извесне задршке око тога. Што се тиче Босне и Херцеговине, Црна Гора подржава све фазе стабилизације и европског пута те државе.

- Сада мислим да ту треба бити стрпљив и упоран. На крају, без обзира на застоје, и у Београду и у Приштини постоје политичари који су показали да могу да разговарају. Другог пута и нема. Нама одговара сваки мирни расплет и стабилизација, ми смо ту да подржимо колико можемо, у складу са сопственим интересима наравно - навео је.

Говорећи о утицају Русије на Балкану, Дармановић је казао да се званична Москва бори за утицај у свакој од земаља Западног Балкана, а да је Европска унија једна од стварних мета њене спољне политике.

Дармановић, који је у среду учествовао на састанку Глобалне коалиције за победу над ИСИС-ом, који је одржан у Стејт департменту у Вашингтону, сматра да је руски утицај већ веома активан у региону Блакана, како је рекао, нажалост, оној страни политике која не фаворизује атлантске и европске интеграције.

- То је било јасно у нашем случају пре две године. Русија се не декларише отворено против европских интеграција у региону, али ја мислим да је Европска унија једна од стварних мета руске спољне политике, јер је то једна геополитичка борба у којој не значи да земље не сарађују, економски поготово - рекао је Дармановић.

Он је рекао да мисли да се из многих опажања може нешто тако закључити. "Русија се не противи активно европским интеграцијама наших земаља, али видите бори се за утицај у свакој од њих на разне начине, економски, хибридним ратом", казао је Дармановић.

Прецизирао је да је управо то оно због чега често говори да Европска унија мора да буде активна ако хоће да Западни Балкан постане део Европе.

- Наравно, одговорност је првенствено на нама. Ми смо ти који треба да ускладимо своја друштва са правним системом Европске уније. Али, проширење није само техничка операција, већ и геополитичка битка, такмичење. Да бисмо постали део западног света и вредности, то је двосмерни процес. Не можемо сами, мора и Европска унија да буде активна. Она то ради, да ли довољно енергично увек, то је питање - казао је шеф црногорске дипломатије.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер