Хроника

Срђа Јанковић: Не постоји никакав притисак, медицински део Кризног штаба се води стручношћу и знањем

Штампа
четвртак, 29. октобар 2020.

 Не можемо очекивати да потпуним закључавањем живота ширење вируса трајно решимо, рекао је у Новом дану имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић. Не постоји никакав притисак, медицински део Кризног штаба се води стручношћу и знањем, а свако треба да учини све да се оне спроводе, казао је.

"Наравно да закон мора да буде исти за све, верујем да иза тога стоји цео Кризни штаб, наравно да не мислимо да закон треба да се селективно спроводи“, казао је упитан о поштовању мера које су на снази.

"Зашто се донете мере понекад не спроведу, ту је питање ко је заиста надлежан", додао је. "Ми смо одговорни за оно што предлажемо, да буде најбоље, постоји онај ко је одговоран за спровођење, а свако од грађана је одговоран да се понаша тако према прописаним мерама", каже.

Нема предлога медицинског дела штаба који нису усвојени, наводи Јанковић. "Шта год будемо радили, неопходно је да све мере сви заједно, спроведемо“, истакао је.

Говорећи о повећању броја заражених у Србији, Јанковић је рекао да спровођење мера захтева енергичну акцију свих нивоа, елементата система, али и подсетио да "нема система где се мере спроводе савршено“.

Упитан о најављеном отварању тржног центра у Београду на води, он је рекао да је препорука наравно да се не ради ништа без строгог поштовања мера, а то су - дистанца и маске.

"Јасне су сменице о окупљањима, има смерница, могу само да апелујем, надам се да неће бити учињене грешке као раније, и тај догађај, и други, мора да се одвија уз строго поштовање мера“, казао је.

Он је најавио да ће стручни део штаба сасвим извесно изаћи са предлогом на следећем састанку, шта је потребно учинити.

"Али и ово што смо до сада изнели, наглашавамо да је важно спровести до краја. Након претходног састанка медицински део Кризног штаба одлучио је да упути поруку да је важније од било које мере да схватимо да ми - већ месецима имамо мере. Не придржавање мора да престане“, казао је.

Јанковић је рекао и да не постоји следећа мера на папиру, нити сценарио који ће бити "штриклиран“. "Пратимо ситуацију и реагујемо на ситуацију, то је активна борба. Можда ћемо мере пооштравати али према ситуацији, не са неког папира. Наравно да постоје ситуације у којима нешто шкрипи, тако је у свим земљама“, додао је.

Како је казао, имамо погоршање и разбуктавање епидемије, велики је потенцијал да се епидемија погоршава, али од нас још увек доста тога зависи, на почетку смо јесењег таласа и морамо да учинимо да вирус достигне мање размере.

"Већ имамо на снази неке мере које су кључне за превенцију, ма колико звучале тривијално – маске, дистанца органичавање окупљања, када бисмо их спровели без остатка сви, већ у великој мери бисмо успели у циљу“, истакао је.

То не значи, додаје, да пооштравање мера неких неће доћу у обзир - може да буде строже радно време објеката, сманење броја ограничења људи.

“Хајде да не дођемо до амбиса. И када смо далеко од амбиса, имамо потенциал да тамо стигнемо. Није нам циљ да плашимо, него да пренесемо поруку да се не примакнемо ивици", каже он.

У Европи ситуација постаје драстична и ово ће трајати месецима, навео је.

"Сигурно у наредну годину ће да се протегне, можда и дуже, не можемо очекивати да потпуним закључавањем живота ово трајно решимо. Не само из економских потреба, ни психолошк,и ни друштвено не можемо поднети закључавање које би трајало колико ова пандемија има потенцијал да траје. Зато је стратегија свугде да се мере уграде у живот, да се живот одвија са што мање ремећења, а да се штитимо од заразе“, истакао је имунолог.

Како је рекао, не можемо дозволити себи луксуз да зауставимо живот. "Цео свет, и ми, тражимо најбољи начин да омогућимо есенцијалне животне токове, а да успоримо кретање вируса“, навео је.

Јанковић је рекао и да се рад од куће свим колективима, где је то могуће, препоручује да се тако организује, а да за сада, где год нема ризика, нема сврхе затварати школе у целини.

Он је навео и да у овом тренутку неће бити више могуће пратити сваки контакт, јер је број заражених порастао, али да су епидемиолози до сада пратили сваки контакт.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]