Početna strana > Hronika > Srđa Janković: Ne postoji nikakav pritisak, medicinski deo Kriznog štaba se vodi stručnošću i znanjem
Hronika

Srđa Janković: Ne postoji nikakav pritisak, medicinski deo Kriznog štaba se vodi stručnošću i znanjem

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 29. oktobar 2020.

 Ne možemo očekivati da potpunim zaključavanjem života širenje virusa trajno rešimo, rekao je u Novom danu imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković. Ne postoji nikakav pritisak, medicinski deo Kriznog štaba se vodi stručnošću i znanjem, a svako treba da učini sve da se one sprovode, kazao je.

"Naravno da zakon mora da bude isti za sve, verujem da iza toga stoji ceo Krizni štab, naravno da ne mislimo da zakon treba da se selektivno sprovodi“, kazao je upitan o poštovanju mera koje su na snazi.

"Zašto se donete mere ponekad ne sprovedu, tu je pitanje ko je zaista nadležan", dodao je. "Mi smo odgovorni za ono što predlažemo, da bude najbolje, postoji onaj ko je odgovoran za sprovođenje, a svako od građana je odgovoran da se ponaša tako prema propisanim merama", kaže.

Nema predloga medicinskog dela štaba koji nisu usvojeni, navodi Janković. "Šta god budemo radili, neophodno je da sve mere svi zajedno, sprovedemo“, istakao je.

Govoreći o povećanju broja zaraženih u Srbiji, Janković je rekao da sprovođenje mera zahteva energičnu akciju svih nivoa, elementata sistema, ali i podsetio da "nema sistema gde se mere sprovode savršeno“.

Upitan o najavljenom otvaranju tržnog centra u Beogradu na vodi, on je rekao da je preporuka naravno da se ne radi ništa bez strogog poštovanja mera, a to su - distanca i maske.

"Jasne su smenice o okupljanjima, ima smernica, mogu samo da apelujem, nadam se da neće biti učinjene greške kao ranije, i taj događaj, i drugi, mora da se odvija uz strogo poštovanje mera“, kazao je.

On je najavio da će stručni deo štaba sasvim izvesno izaći sa predlogom na sledećem sastanku, šta je potrebno učiniti.

"Ali i ovo što smo do sada izneli, naglašavamo da je važno sprovesti do kraja. Nakon prethodnog sastanka medicinski deo Kriznog štaba odlučio je da uputi poruku da je važnije od bilo koje mere da shvatimo da mi - već mesecima imamo mere. Ne pridržavanje mora da prestane“, kazao je.

Janković je rekao i da ne postoji sledeća mera na papiru, niti scenario koji će biti "štrikliran“. "Pratimo situaciju i reagujemo na situaciju, to je aktivna borba. Možda ćemo mere pooštravati ali prema situaciji, ne sa nekog papira. Naravno da postoje situacije u kojima nešto škripi, tako je u svim zemljama“, dodao je.

Kako je kazao, imamo pogoršanje i razbuktavanje epidemije, veliki je potencijal da se epidemija pogoršava, ali od nas još uvek dosta toga zavisi, na početku smo jesenjeg talasa i moramo da učinimo da virus dostigne manje razmere.

"Već imamo na snazi neke mere koje su ključne za prevenciju, ma koliko zvučale trivijalno – maske, distanca organičavanje okupljanja, kada bismo ih sproveli bez ostatka svi, već u velikoj meri bismo uspeli u cilju“, istakao je.

To ne znači, dodaje, da pooštravanje mera nekih neće doću u obzir - može da bude strože radno vreme objekata, smanenje broja ograničenja ljudi.

“Hajde da ne dođemo do ambisa. I kada smo daleko od ambisa, imamo potencial da tamo stignemo. Nije nam cilj da plašimo, nego da prenesemo poruku da se ne primaknemo ivici", kaže on.

U Evropi situacija postaje drastična i ovo će trajati mesecima, naveo je.

"Sigurno u narednu godinu će da se protegne, možda i duže, ne možemo očekivati da potpunim zaključavanjem života ovo trajno rešimo. Ne samo iz ekonomskih potreba, ni psihološk,i ni društveno ne možemo podneti zaključavanje koje bi trajalo koliko ova pandemija ima potencijal da traje. Zato je strategija svugde da se mere ugrade u život, da se život odvija sa što manje remećenja, a da se štitimo od zaraze“, istakao je imunolog.

Kako je rekao, ne možemo dozvoliti sebi luksuz da zaustavimo život. "Ceo svet, i mi, tražimo najbolji način da omogućimo esencijalne životne tokove, a da usporimo kretanje virusa“, naveo je.

Janković je rekao i da se rad od kuće svim kolektivima, gde je to moguće, preporučuje da se tako organizuje, a da za sada, gde god nema rizika, nema svrhe zatvarati škole u celini.

On je naveo i da u ovom trenutku neće biti više moguće pratiti svaki kontakt, jer je broj zaraženih porastao, ali da su epidemiolozi do sada pratili svaki kontakt.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner