уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија распродаје војне касарне, цене још ниже, нуди се 22 војна комплекса
Хроника

Србија распродаје војне касарне, цене још ниже, нуди се 22 војна комплекса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. октобар 2016.

Републичка Дирекција за имовину поново је расписала оглас за прикупљање писмених понуда за продају касарни у Србији, а овога пута нуди се 22 војна комплекса.

Неки од њих већ неколико пута су били предмет продаје, али заинтересованих није било па је сада, сходно томе, и њихова почетна цена умањена.

Почетком године Дирекција за имовину продавала је 21 касарну: у Алексинцу, Остружници, Зрењанину, Панчеву, Сремској Митровици, Сомбору, Чачку, Ужицу, Ваљеву, Белој Цркви, Иригу, Старој Пазови, Руми и Вршцу, али је интересовање купаца било изузетно мало, тако да га је нашла само касарна у Руми. 

Овога пута на продаји су војни објекти у Београду, Иригу, Краљеву, Нишу, Новом Саду, Панчеву, Пироту, Старој Пазови, Сурдулици, Ужицу, Чачку, Ваљеву, Смедеревској Паланци, Зајечару, Иригу и Вршцу. За војни комплекс – складиште „Под тврђавом” у Новом Саду почетна снижена купопродајна цена је 972.771,43 евро. 

На прошлој јавној продаји цена му је била 1.215.964,28 евра. За војни комплкекс „Јабука” у Панчеву такође је одређена снижена почетна купопродајна цена од 477.851,53 евра. И део војног комплекса „Качарево” у том граду продаје се по сниженој почетној купопродајњ цени од 9.891,48 евра. За тај новац може се купити ванкњижни објекат бетонске конструкције – зграда пријемног центра површине 40,40 квадрата и две парцеле од око 50 квадратних метара. 

У Старој Пазови продаје се део војног комплекса „Југолабораторије”, који чине неколико парцела земљишта, по почетној цени од 8.436,67 евра. На продају је и део војног комплекса „Стари Бановци” у том граду, у оквиру којег су две парцеле земљишта, а њих по сниженој цени треба платити 198.666,24 евра. 

Војни комплекс „Нова Добочаш“, складиште у Иригу, у оквиру којег има чак 22 објекта, овога пута продаје се по сниженој почетној купопродајној цени од 316.758,99 евра. Пролетос је почетна цена била 395.948,74 евра. За војни комплекс „Бекетово” у Иригу, који чини шест објеката у оквиру којих су магацин за експлозив и муницију, кухиња с трпезаријом, зграда за становање, стражарница и други објекти, као почетна купопродајна цена одређено 306.531,10 евро. 

У јавном позиву објављеном почетком године за војни комплекс – касарну „НХ Жарко Зрењанин” у Вршцу, у оквиру којег има 40 објекта, Дирекција за имовину одредила је почетну цену од 4.557.432,16 евра, а овога пута се продаје по сниженој цени од 3.645.945,72 евра. 

Може се очекивати да ће држава наставити да продаје војне комплексе и касарне за које је Министарство одбране проценило да нису неопходни за функционисање Војске Србије. Војска је претходних осам година продала 80 објеката и парцела, и у становима и новцу добила око 101 милион евра. Међутим, то је ипак мањи део од онога што као војна имовина постоји у готово сваком граду у Србији и што је већ годинама празно и ничему не користи. 

Војна имовина се, иначе, продаје на основу мастер-плана који је направљен 2006. године и на листи која је тада сачињена је 525 некретнина, што значи да је за продају остало још више од 445 војних објеката. Новац добијен од продаје војних објеката слива се у буyет Министарства одбране, и то на посебан рачун намењен превасходно за подршку реформи и реорганизацији тог министарства и за побољшање материјалног статуса припадника Војске Србије.

До сада је од продаје око 80 војних комплекса и објеката приходовано око 190 милиона евра. Око 15,7 милиона евра је у новцу, док је остатак „пребијен” кроз станове. Кроз мастер-план обзбеђено је више од 1.000 кровова, под којима данас живе активни војници и официри, али и мањи део војних пензионера који нису имали решено стамбено питање.

(Дневник, Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер