Хроника

Србија и Русија против смањења буџета УНМИК-а

Штампа
четвртак, 04. јун 2009.

Српски амбасадор и руски представник у УН, Феодор Старчевић и Владимир Прохоров против предлога Саветодавног комитета за административна и буџетска питања УН, да се буџет УНМИК-а за 2009/10. годину смањи за 76,2 посто, а број особља на 507.

Амбасадор Србије у Уједињеним нацијама Феодор Старчевић и представник Русије у УН Владимир Прохоров супротставили су се предлогу Саветодавног комитета за административна и буџетска питања УН да се буџет за Мисију УН на Косову (УНМИК) за 2009/10. годину смањи за 76,2 посто, а број особља на 507, саопштено је из седишта светске организације.

Истичући важност активног деловања УН на Косову и Метохији, српски амбасадор у УН је на заседању Комитета, одржаном у среду, нагласио да је неприхватљиво инсистирање на постојању такозваног "Устава Косова", као разлогу за огромно смањење фондова и особља УНМИК-а.

Старчевић је упозорио да је такав предлог супротан резолуцији 1244 Савета безбедности УН, јер је "изданак" једностраног проглашења независности јужне српске покрајине од стране албанских власти и у супротности са неутралном статусном позицијом УНМИК.

Старчевић је додао да се предлог финансирања односи само на особље које ће спроводити законе, иако Савет безбедности УН ни у једном тренутку није донео одлуку о потпуном трансферу тих функција са УНМИК на Мисију ЕУ на Косову - Еулекс.

УНМИК мора бити присутан не само у Косовској Митровици, већ и јужно од реке Ибар, где живи скоро 60 посто српског живља које је остало у покрајини, рекао је Старчевић.

Српски амбасадор је навео да би требало установити функцију координатора Еулекса у кабинету специјалног представника генералног секретара (за Косово) и професионалне помоћнике за три најважније функције Еулекса: полицију, царине и правосуђе.

Старчевић се заложио и за успостављање још најмање три места у Саветодавном телу за људска права.

Позицију Србије снажно је подржао руски представник у УН Владимир Прохоров, који је изразио сумње у погледу планиране реорганизације канцеларије Мисије УН.

Прохоров је рекао да би према изнетом предлогу, шеф Мисије УН требало да пружа подршку специјалном представнику генералног секретара и одлучује о питањима од обостраног значаја за Београд и Приштину у сферама полиције, царине, правосуђа, граница, српског наслеђа, собраћаја и инфраструктуре.

Другим речима, рекао је Прохоров, то би значило пружање подршке специјалном представнику у такозваном дијалогу о шест техничких тачака, што би водило дуплирању структура.

Предлогом буџета за период од 1. јула 2009. до 31.јуна 2010, за финансирање УНМИК-а је предвиђено 47,08 милиона долара, што је 76,2 посто мање средстава него у претходном периоду.

Такав предлог образлаже се реконфигурацијом УНМИК-а, односно значајним смањењем броја особља, употребе технике и других трошкова.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]