Početna strana > Hronika > Srbija i Rusija protiv smanjenja budžeta UNMIK-a
Hronika

Srbija i Rusija protiv smanjenja budžeta UNMIK-a

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 04. jun 2009.

Srpski ambasador i ruski predstavnik u UN, Feodor Starčević i Vladimir Prohorov protiv predloga Savetodavnog komiteta za administrativna i budžetska pitanja UN, da se budžet UNMIK-a za 2009/10. godinu smanji za 76,2 posto, a broj osoblja na 507.

Ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama Feodor Starčević i predstavnik Rusije u UN Vladimir Prohorov suprotstavili su se predlogu Savetodavnog komiteta za administrativna i budžetska pitanja UN da se budžet za Misiju UN na Kosovu (UNMIK) za 2009/10. godinu smanji za 76,2 posto, a broj osoblja na 507, saopšteno je iz sedišta svetske organizacije.

Ističući važnost aktivnog delovanja UN na Kosovu i Metohiji, srpski ambasador u UN je na zasedanju Komiteta, održanom u sredu, naglasio da je neprihvatljivo insistiranje na postojanju takozvanog "Ustava Kosova", kao razlogu za ogromno smanjenje fondova i osoblja UNMIK-a.

Starčević je upozorio da je takav predlog suprotan rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, jer je "izdanak" jednostranog proglašenja nezavisnosti južne srpske pokrajine od strane albanskih vlasti i u suprotnosti sa neutralnom statusnom pozicijom UNMIK.

Starčević je dodao da se predlog finansiranja odnosi samo na osoblje koje će sprovoditi zakone, iako Savet bezbednosti UN ni u jednom trenutku nije doneo odluku o potpunom transferu tih funkcija sa UNMIK na Misiju EU na Kosovu - Euleks.

UNMIK mora biti prisutan ne samo u Kosovskoj Mitrovici, već i južno od reke Ibar, gde živi skoro 60 posto srpskog življa koje je ostalo u pokrajini, rekao je Starčević.

Srpski ambasador je naveo da bi trebalo ustanoviti funkciju koordinatora Euleksa u kabinetu specijalnog predstavnika generalnog sekretara (za Kosovo) i profesionalne pomoćnike za tri najvažnije funkcije Euleksa: policiju, carine i pravosuđe.

Starčević se založio i za uspostavljanje još najmanje tri mesta u Savetodavnom telu za ljudska prava.

Poziciju Srbije snažno je podržao ruski predstavnik u UN Vladimir Prohorov, koji je izrazio sumnje u pogledu planirane reorganizacije kancelarije Misije UN.

Prohorov je rekao da bi prema iznetom predlogu, šef Misije UN trebalo da pruža podršku specijalnom predstavniku generalnog sekretara i odlučuje o pitanjima od obostranog značaja za Beograd i Prištinu u sferama policije, carine, pravosuđa, granica, srpskog nasleđa, sobraćaja i infrastrukture.

Drugim rečima, rekao je Prohorov, to bi značilo pružanje podrške specijalnom predstavniku u takozvanom dijalogu o šest tehničkih tačaka, što bi vodilo dupliranju struktura.

Predlogom budžeta za period od 1. jula 2009. do 31.juna 2010, za finansiranje UNMIK-a je predviđeno 47,08 miliona dolara, što je 76,2 posto manje sredstava nego u prethodnom periodu.

Takav predlog obrazlaže se rekonfiguracijom UNMIK-a, odnosno značajnim smanjenjem broja osoblja, upotrebe tehnike i drugih troškova.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner