уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија и Француска потписале споразум о стратешком партнерству
Хроника

Србија и Француска потписале споразум о стратешком партнерству

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. април 2011.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић и француски министар за европска питања Лоран Вокије потписали су данас у Паризу Споразум о стратешком партнерству између Србије и Француске. Договор о стратешком партнерству са Француском постигнут је практично још средином 2009. године приликом тадашње посете председника Србије Бориса Тадића Паризу.

Споразум који је данас потписан трећи је такав документ који Србија потписује са једном земљом. Претходно је у августу 2009. године потписан споразум о стратешком партнерству са Кином, а 13. новембра 2009.године са Италијом.

У најави је и споразум о стратешком партнерству са Русијом, који би, како је раније изјавио министар спољних послова Србије Вук Јеремић, требало да буде потписан приликом посете председника Тадића Москви до краја јуна ове године.

Споразуми о стратешком партнерству су оквирни документи којима две земље потврђују висок степен политичких односа и међусобне билатералне сарадње као и начелно заједништво интереса у више домена. Како је у једној од ранијих прилика рекао председник Тадић, стратешка партнерства не значе да је Србија глобални стратешки партнер, већ стратешки партнер у региону, а потписивање тих споразума подиже међународни кредибилитет и легитимитет Србије.

Сам термин није потекао из дипломатског речника, већ је "позајмљен" из области менаџмента и економије. То није случајно, будући да стручњаци указују на посебан значај економских ефеката оваквих декларација, које, по правилу прате споразуми о јачању билатералне економске сарадње. Примера ради, непосредно после потписивања декларације о стратешком партнерству у Риму потписан је и низ билатералних споразума Србије и Италије у областима инфраструктуре, енергетике, пољопривреде, али и војне сарадње, унутрашњих послова, културно-просветне и научно техничке сарадње.

Споразум са Кином је својевремно изазвао одређено изненађење будући да је Кина, поред Србије, овакав споразум имала само са четири земаље у свету од којих су три светске силе: Русијом, Америком, Бразилом и Јужноафричком Републиком.

Аналитичари у Србији су оценили да је за нас важно да је Кина потписала тако значајан документ са једном малом државом као што је Србија и изразили уверење да је након потписивања документа Србија за Кину постала стратешко питање и дугорочни економски партнер.

Неки су се својевремено питали да ли потписивање стратешких споразума са Кином може да угрози односе са ЕУ. Споразум са Француском показује да то није случај, а наредни споразум са Русијом показаће и да Србија у спољној политици наставља да се ослања на четири стуба - ЕУ, САД, Кину и Русију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер