четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срби са Косова од Бан Ки Муна траже слободу кретања
Хроника

Срби са Косова од Бан Ки Муна траже слободу кретања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. август 2011.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Председници четири српске општине на Косову упутили су писмо генералном секретару УН Бан Ки Муну са захтевом да Кфор и власти у Приштини одмах укину све мере и опозову наредбе којима се српској заједници битно угрожавају људска права, слобода кретања и нормалан живот на северу Покрајине.

Они су у писму навели да је мисија Кфора прекорачила надлежности, док УНМИК и Еулекс своје надлежности не спроводе, па су зато озбиљно нарушена људска права и „катастрофално погоршани услови живота и рада српске заједнице на северу Косова, али и у другим деловима покрајине.„

Председници општина Лепосавић, Косовска Митровица, Зубин поток и Звечан истакли су да Кфор, уместо обавеза из Резолуције 1244, „спроводи репресију према српској заједници, цивилном становништву и локалну самоуправу проглашава криминогеним елементима”.

„Најављују се радикалне репресивне мере које могу изазвати ново етничко чишћење Срба, а на другој страни прећутно се толерише деловање нових и старих изузетно милитантних и паравојних албанских снага и омогућава им се слобода кретања и вођење акција према северу”, објашњено је у писму.

Председници српских општина су затражили од Бан Ки Муна и Савета безбедности УН да „обезбеде да Кфор и привремене албанске институције из Приштине одмах укину све мере, односно опозову све акте и наредбе којима се српској заједници битно угрожавају људска права”.

То је неопходно, како су истакли, ради разрешења кризне ситуације и нормализације живота 80.000 људи, међу којима је и 20.000 интерно расељених, али и великог броја становника у српским енклавама.

Поред тога, они захтевају да се Кфор врати у границе свог мандата и да дужности врши у складу са Резолуцијом 1244 и пратећим документима, што значи „престанак неовлашћеног вршења рестрикције слободног кретања људи и робе на административним линијама” као и да Унмик преузме главну улогу цивилног присуства на северу Косова.

У писму се захтева и да се врати део српског особља, 300 до 400 људи, ради одржавања везе са међународном цивилном мисијом и снагама безбедности, одржавања присуства на српским историјским локалитетима, као и на капијама (прелазима) 1 и 31 и на простору између њих.

Од Савета безбедности и Генералне скупштине УН затражено је и да донесу одлуку да се у року од 60 дана припреме стратегија и конкретни планови за повратак 200.000 људи својим домовима и тако после 12 година заштите њихова основна људска права. „Уместо да се заштите права 200.000 расељених лица, толеришу се покушаји албанских институција из Приштине за нова етничка чишћења неколико десетина хиљада Срба са севера Косова”, истакнуто је у писму генералном секретару УН.

Писмо је достављено и председнику Србије Борису Тадићу, премијеру Мирку Цветковићу, неколицини министара и шефовима већине политичких странака у Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер