субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срби из Северне Митровице на Задушнице обишли оскрнављено гробље у Јужној Митровици
Хроника

Срби из Северне Митровице на Задушнице обишли оскрнављено гробље у Јужној Митровици

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. март 2016.

 Више од 300 Срба јутрос је уз пратњу косовске полиције, на Задушнице, посетило православно гробље у јужном делу Косовске Митровице. Инцидената није било.

Срби су до гробља, у јуžном делу Митровице који је настањен албанским становниšтвом, стигли организовано аутобусима које је пратила полицијска патрола и приватним аутомобилима. 

Понеки читав споменик, гробови оскрнављени, бисте однете - то је слика која је и овај пут дочекала све који су дошšли да упале свеће за покој душšа преминулих рођака и пријатеља.

Наташа Вељковић живи у Смедереву и данас је први пут после 18 година дошла на гробље у јужном делу Косовске Митровице где су јој сахрањени родитељи.

Причали су јој да је већина споменика уништена, али слику коју је затекла није очекивала.

"Моји родитељи су сахрањени овде, нисам била 18 година и сад сам дошла, под снажним сам утиском, причали су ми али нисам могла да верујем да је овако. И страшно ми је и не знам када ћу следећи пут доћи. Разочарана сам, тешко ми је, не знам шта бих рекла", казала је Вељковић.

Њихово гробље у северном делу града није такнуто, одржава се - напомиње она, додајући да се види коме сметају споменици на гробљу у јужној Митровици, да је то јасно свима, али да не може ништа да се уради против тога.

Радомир Милић каже да на гробљу осим тротоара ништа више није урађено.

"Ми прођемо поред њиховог гробља (у северном делу Косовске Митровице) што се каже као поред турског гробља, нико главу не окрене. Ми њихове не дирамо а што они наше дирају, засто им то смета, хоће изгледа да нас затру одавде, а ми се не дамо. Долазимо, обилазимо, чистимо, одржавамо колико можемо", каже Милић.

Ната Видосављевић каже да се речима не може описати колико је тешко доћи на гробље и сваки пут затећи исту слику.

"Све рушевине, њихово гробље није такнуто, а наше катастрофа. Дођем овде - разочарам се, кад одем кући, болујем. Рекли су да ће поправити али ништа по том питању нису урадили. А да је тешко, свакоме је тешко. Чак има родитеља којима су деца овде сахрањена, нема трага, ни споменика нити било каквог обележја, насред гробља пале свеће", каже Видосављевић.

Протојереј ставрофор Милија Арсовић, архијерејски намесник косовскомитровачки каже да на гробљу ништа ново не може да се види, сем исте слике срушених споменика.

"Новине овде човек као и да не види, и даље рушевине, поломљени споменици, урушени крстови. Надамо се Богу и то нам је обавеза да водимо рачуна и да ово гробље, ако бог да, покушамо на све начине да обновимо јер морамо опет да ставимо симбол крста који је овде био много година", казао је Арсовић.

На гробљу у јуžном делу Косовске Митровице капела која је била униšтена, обновљена је недавно.

На том гробљу вишšе од 70 одсто надгробних споменика је након завршšетка сукоба 1999. године поруšено или оскрнављено.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер