петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спутњик: Швеђанка која је наводно вратила Нобелову награду, коју је наводно добила, уопште је није добила
Хроника

Спутњик: Швеђанка која је наводно вратила Нобелову награду, коју је наводно добила, уопште је није добила

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. децембар 2019.

 Вест да је шведска лекарка која је Нобелову награду за мир добила 1988. као чланица мировних снага УН вратила ту награду, обишла је регион. Да ли је баш тако?

 Док је аустријски књижевник Петер Хандке јуче у Стокхолму примао Нобелову награду за књижевност за 2019. годину, његови противници су оштро протестовали. У мору бурних реакција којима се оспоравала одлука Нобеловог комитета издвојио се гест извесне шведске лекарке Кристине Доктаре.

Она је, како наводи Спутњик, крочила међу окупљене испред центра АБФ у Стокхолму и с медаљом високо подигнутом у руци, саопштила драматичну одлуку: "Врац́ам своју Нобелову награду!"

Присутни су обрац́ање пропратили бурним аплаузом уз скандирање: "Кристина! Кристина!"

​Међу окупљенима је, између осталих, била Алида Бремер, немачка списатељица хрватских корена, немачка и француска новинарка Елке Шмитер, као и Флоранс Артман, амерички новинар Рој Гутман, Емир Суљагиц́, директор Меморијалног центра Сребреница - Поточари, члан норвешког Хелсиншког комитета Енвер Ђулиман, као и Мирсад Дуратовиц́, председник Регионалног савеза Удружења логораша регије Бањалука.

 У информацији коју су светски, регионални и домаћи медији пренели наводи се да је Доктареова Нобелову награду за мир добила 1988. као чланица мировних снага УН. Колико је то тачно, пита се Спутњик.

Једноставан поглед на сајт Нобеловог комитета говори да њеног имена међу добитницима Нобелове награде за мир за ту годину - нема. Награду су, наиме, као колектив добили сви припадници мировних снага УН од 1948. до 1988. године, што је укупно више 500.000 људи из 53 земље света.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер