четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спутњик: Ердоган предложио Путину да у међусобној трговини користе лиру и рубљу уместо долара
Хроника

Спутњик: Ердоган предложио Путину да у међусобној трговини користе лиру и рубљу уместо долара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2016.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган предложио је руском колеги Владимиру Путину да Москва и Анкара у међусобној трговини користе лиру и рубљу уместо долара.

Коментаришући ту иницијативу главни саветник турског председника Булент Гедикли каже за Спутњик да се руска и турска привреда хармонично допуњују и да је сарадња двеју земаља од виталног значаја за цео регион.

“Рачунамо да ћемо постићи консензус са Русијом и по спољнополитичким питањима и тежимо ка јачању билатералне сарадње“, истиче он. 

Према речима Гедиклија, глобална економија се мења и Исток игра у њој све већу улогу. У том смислу, добра економска и политичка сарадња Русије и Анкаре би имале позитиван ефекат за регион. 

”Председник Ердоган придаје велики значај развоју односа са Москвом. Коришћење националних валута би веома брзо повећало ефикасност међусобне трговине и надам се да ће наше владе ускоро потписати одговарајуће споразуме. Желео бих да истакнем да када је реч о економији, Русија и Турска нису конкуренте, него се допуњују. Турска има оно што је потребно Русији, и обрнуто. Стога би коришћење лире и рубље позитивно утицало на развој сарадње у енергетици, туризму и грађевинској индустрији“, каже Гедикли. 

Раније је председник посланичке групе пријатељства са Русијом у Парламенту Турске Реџаји Бербер рекао Спутњику да је идеја трговања у националним валутама разматрана и раније, али је постала посебно актуелна управо сада, у условима глобалне светске кризе и наглог пораста вредности долара. 

“То је створило одређене проблеме у трговини и обрачунавање у националним валутама би допринело отклањању“, истакао је Бербер.

(Спутник) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер