петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СПС: СБ УН ће одустати од доношења резолуције о Сребреници; ДС - Власт је пасивна
Хроника

СПС: СБ УН ће одустати од доношења резолуције о Сребреници; ДС - Власт је пасивна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2015.

Посланици СПС верују да ће СБ УН одустати од усвајања резолуције о Сребреници и додају да Србија на најбољи могући начин штити националне и државне интересе.

Из опозиције указују да домаћа дипломатија није урадила довољно да тај документ буде у интересу Србије.

Дан уочи расправе у СБ УН о резолуцији о Сребреници, заменик шефа посланика СПС Дјорђе Милићевић рекао је новинарима у парламенту да у овом тренутку постоји више исхода те седнице и да верује да је могуће доћи до компромисних решења, а то је одустајање од њеног усвајања.

Како је објаснио, предложена резолуција не води истинском регионалном помирењу.

„Уколико дође до усвајања тог документа или резолуције, то неће бити добра вест за Србију и то би значило наметање решења. Нећу се усудити да коментаришем коначан исход седнице”, рекао је Милићевић, наводећи да Србија на најбољи могући начин штити националне и дрзавне интересе и да је показала посвећеност осуди свих злочина.

Према његовим речима, Србија поштује интегритет БиХ, али да у складу са Дејтонским споразумом штити и интересе Републике Српске.

У овом региону нису потребне неке нове тензије, нове поделе, ново неразумевање. Србија брани своје интересе, поштује интегритет БиХ, али у складу са Дејтонским споразумом штити и интересе Републике Српске”, навео је Милићевић.

Посланица ДС Александра Јерков навела је да је та странка својом политиком и документима које је парламент донео за време њене власти била јасна да жели да води политику помирења.

Подсећајући да су за време власти ДС надлежним судовима испоручени сви који су били осумњичени за злочин у Сребреници, као и за све друге ратне злочине, Јерков је навела да ДС није међу странкама које би требало да објашњавају политику према томе, за разлику од неких које и те како имају потребу за тим.

Питање је шта у тим документима заиста пише и шта ће на крају писати. Није сваки покушај да се говори о ратним злочинима дестабилизација региона. Ми смо водили другачију политику да о тим стварима мора да се прича и да се заузме став, ма са које стране да су били злочини с тим се морамо суочити сви и то је начин да се регион стабилизује”, навела је Јерков.

Шеф посланика СДС Марко Дјуришић указује на неактиван став Владе Србије и њене спољне политике по питању тог документа, наводећи да се није потрудила да он буде писан на начин да буде у интересу Србије.

Уместо да је влада имала активан став по том питању и да је од почетка учествовала у изради те резолуције и потрудила се да она не буде написана на начин на који може да штети будућности грађана Србије, а то није урадила, по ко зна који пут показује слабост владе у вођењу спољне политике“, рекао је Дјуришић.

Бојим се да та неактивност или незнање пре свега ће нас довести у тешку ситуацију у будућности“, навео је Ђуришић.

За посланика Покрета за преокрет Јанка Веселиновића, Сребреница је само повод за политичку битку између САД и Русије.

Сматра да су судови требало да покажу експедитивност и ефикасност како би били осуђени они који су те злочине починили, а не да то питање сваке године буде коришћено у политичке сврхе на Балкану и на светском нивоу.

Вероватно те резолуције неће бити и због могућег вета Русије, али мене више брине што се то питање сувише политизује и чињеница да неко у међународној заједници користи како би дисциплиновао пре свега Републику Српску и створио повод да се редефинише Дејтонски споразум и положај РС у БИХ“, рекао је Веселиновић.

И он сматра да је спољна политика по том питању била „скромна“ и да није смела да дозволи да осуда злочина у Сребреници „буде алатка у рукама моћних како би решавале нека друга будућа питања на Балкану која се тичу њихових других стратешких позиција“.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер