четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спор Грчке и Велике Британије око враћања фриза с Партенона из Лондона у Атину
Хроника

Спор Грчке и Велике Британије око враћања фриза с Партенона из Лондона у Атину

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2015.

Грчка влада осудила је у суботу одбијање Велике Британије да агенција УН за образовање, науку и културу (Унеско) посредује у спору око враћања мермерног фриза са Партенона, из Лондона у Атину.

"Осуђујемо британско одбијање позива Унеска да покрене арбитражни поступак о враћању фриза с Партенона из Британском музеја у Атину", изјавио је грчки министар културе Никос Ксидакис.

Комитет за реституцију културних добара Унеска предложио је у октбору 2014. да буде посредник уз спору између Британије и Грчке.

Директор Британског музеја у којем се налази овај фриз, Ричард Ламберт, упутио је ове недеље писмо атинским властима у којем наводи да његова земља одбија посредовање Унеска.

"Британски музеј жели да усклади своје и жеље Унеска у очувању угрожене културне баштине, али скулптуре Партненона које су пажљиво очуване, не спадају у ту категорију", наводи се у писму.

Ламберт је додао да музеј у Лондону жели добре односе с грчким колегама на бази партнерства а не на бази две владе. "Због тога сматрамо да интервенција Унеска није најбољи начин за сарадњу", додао је директор Британског музеја.

Грчки министар је рекао да Британија "стално покушава да умањи значај тог међудржавног питања" додајући да то није само спор између два музеја.

Грчка тврди да је део фриза са Партенона, који је изграђен у 5. веку на Акропољу, илегално пребачен у Велику Британију почетком 19. века.

Британски музеј, у којем је фриз изложен, и британске власти узвраћају да је за тај вредни археолошки налаз боље да буде похрањен у Лондону.

Британски дипломата, лорд Елгин је 1803, уз дозволу Отоманског царства под чијом је влашћу тада била територија Грчке, делове фриза с Партенона је однео у Лондон и продао Британском музеју где су сада изложени.

Грчка их тражи назад од 1983, када је кампању отпочела глумица, затим министарка културе Мелина Меркури.

Партенон, храм заштитнице града Атине, настао између 447. и 432. пре Нове ере, један је од највиших архитектонских симбола западне цивилизације и споменик на који су Грци највише поносни.

Иако су хришћани својевремено демолирали доступне скулптуре на Акропољу, а древни храмови потом служили као извор грађевинског материјала, фриз Партенона је био готово нетакнут до 1687. године када га је, током опсаде, погодио млетачки топ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер